eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyUE: osoby starsze na rynku pracy 2008

UE: osoby starsze na rynku pracy 2008

2008-03-10 12:54

UE: osoby starsze na rynku pracy 2008

Aktywność ekonomiczna według wieku w UE27 (2006). © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Jak wynika z przygotowanego przez Komisję Europejską raportu "Joint Report on Social Protection and Social Inclusion 2008", od 2000 roku wzrost tempa zatrudnienia w EU25 w grupie wiekowej od 55 do 56 lat był stosunkowo wolniejszy dla mniej wykwalifikowanych: 5 punktów procentowych dla mniej wykwalifikowanych w porównaniu do 6-7 pkt. proc. średnio i wysoko wykwalifikowanych pracowników.

Przeczytaj także: Na co pozwala zagraniczna emerytura?

Jak wygląda poziom zatrudnienia osób starszych w Unii Europejskiej?

Redukcja spadku zatrudnienia w przedziale wiekowym 55 – 59 lat może mieć ogromny wpływ na wzrost poziomu zatrudnienia starszych pracowników oraz może stanowić niezbędny krok w jakichkolwiek staraniach, mających na celu zwiekszenie poziomu zatrudnienia wśród osób starszych (w grupie wiekowej od 60 do 64 lat oraz w grupie 65+). Na przykład, redukując spadek w poziomie zatrudnienia osób w grupie wiekowej od 55 do 59 lat do najwyższych poziomów zaobserwowanych w Unii Europejskiej można by osiągnąć cel z Lizbony, czyli 50 proc. zatrudnienia w przedziale wiekowym od 55 do 64 lat.

Ilość bezpośrednich przejść na emeryturę (osoby wcześniej zatrudnione) wśród osób w wieku od 55 do 64 lat wzrosło w EU15, zaś spadek można było zaobserwować w latach 2000 do 2006 w EU25. Tylko około połowa starszych pracowników zrezygnowała z pracy by przejść na emeryturę. Osoby te są często również bezrobotne (13 proc.), przewlekle chore lub niepełnosprawne (12 proc.). Biorąc pod uwagę osoby jeszcze starsze, odsetek odchodzących na emeryturę rośnie równomiernie, podczas gdy odchodzących na bezrobocie lub w mniejszym stopniu z powodu chorób przewlekłych lub niepełnosprawności gwałtownie spada. Możliwość bezpośredniego przejścia na emeryturę jest szczególnie słaba w niektórych krajach członkowskich Unii Europejskiej (szczególnie w Belgii, Hiszpanii i na Cyprze). Odsetek osób przechodzących na emeryturę poprzez status bezrobotnego wynosi średnio około 15 proc. i rzadko jest niższy niż 10 proc. (z wyjątkiem Luksemburga) oraz może przekraczać 25 proc. (Niemcy, Hiszpania, Francja, Litwa, Portugalia, Finlandia i Szwecja). Udział osób odchodzących z pracy z powodu przewlekłej choroby lub niepełnosprawności wynosi zazwyczaj również około 15 proc. (poniżej 10 proc. we Włoszech i około lub nawet ponad 25 proc. w Austrii, Estonii, Hiszpanii, na Cyprze, Węgrzech, Litwie, w Norwegii i Finlandii).

fot. mat. prasowe

Aktywność ekonomiczna według wieku w UE27 (2006).

Aktywność ekonomiczna według wieku w UE27 (2006).

Wykres obok pokazuje aktywność ekonomiczną według wieku we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej i wskazuje na fakt, że oprócz znacznego spadku poziomu zatrudnienia w wyniku starzenia się pracowników, dodatkowo odsetek bezczynnych zawodowo (z powodu choroby lub innych przyczyn) wzrasta znacznie w grupie wiekowej od 50-54 do 55-59 lat i wówczas pozostaje na stałym poziomie w grupie wiekowej od 60 do 64 lat by znów ulec spadkowi w grupie osób powyżej 65 roku życia.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: