Rynek apartamentów: perspektywy rozwoju
2008-03-10 13:17
Przeczytaj także: Czas na luksusowe apartamentowce
fot. mat. prasowe
Udział lokali spełniających kryteria apartamentu w Warszawie. Źródło: redNet Consulting
Udział lokali spełniających kryteria apartamentu w Warszawie. Źródło: redNet Consulting
Poza zapewnieniem odpowiedniego standardu budynku apartamentowego, istnieją również pewne wymagania, które powinny zostać spełnione przez konkretny lokal mieszkalny, aby mógł zostać uznany za luksusowy apartament. Do najważniejszych z nich zaliczyć należy: wysoki standard wykończenia, instalację klimatyzacyjną, odpowiednie doświetlenie światłem dziennym, minimalną wysokość na poziomie 2,9 m oraz zabezpieczenie przed hałasem.
Zdaniem redNet dokładne sprecyzowanie cech, jakie powinien posiadać prawdziwy luksusowy apartament, daje możliwość przeprowadzenie kompleksowej analizy tego segmentu i prawdopodobnych kierunków jego rozwoju. Takie ujęcie pozwala na obalenie coraz częściej rozpowszechnianych, błędnych opinii na temat tego rynku. Przykładem może być chociażby sam udział luksusowych apartamentów w ofercie nowych lokali mieszkalnych. W artykułach prasowych spotkać się można z szacunkami, że segment ten stanowi około 10 – 15% rynku nowych nieruchomości mieszkaniowych. Po precyzyjnym wyselekcjonowaniu tylko tych lokali, które spełniają wszystkie określone wyżej wymagania, dotyczące zarówno standardu budynku jak i samego lokalu mieszkalnego okazuje się, że ich udział w większości miast nie przekracza nawet 1% rynku.
Cena luksusowego apartamentu jest zwykle wyraźnie wyższa od średniej ceny m2 nowego mieszkania w danym rejonie. W sytuacji obserwowanej obecnie stabilizacji na rynku nieruchomości, połączonej nawet z lekkimi spadkami średnich cen na niektórych rynkach, pojawiają się opinie, że najbardziej narażone na spadki są lokale o najwyższych cenach. Okazuje się natomiast, że zainteresowanie najdroższymi lokalami istnieje pomimo tego, że na rynku dostępne są także tańsze lokale. Towary luksusowe, w tym również apartamenty o najwyższym standardzie, charakteryzują się małą elastycznością cenową popytu, co oznacza, że są one wysoce pożądane bez względu na zmiany cen. Niektóre z nich uznać można nawet za tzw. dobra Giffena, czyli towary, na które popyt rośnie w miarę wzrostu ceny. Wynika to z nieco snobistycznej chęci udowodnienia, że nabywcę stać nawet na najdroższe towary dostępne na rynku. A luksusowy apartament jest uważany za jedną z najlepszych oznak luksusu i wysokiego poziomu życia.
fot. mat. prasowe
Cost Of Living Extremely Well Index. Źródło: www.forbes.com
Cost Of Living Extremely Well Index. Źródło: www.forbes.com
![Ceny apartamentów w stolicach europejskich Ceny apartamentów w stolicach europejskich](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/rynek-nieruchomosci/Ceny-apartamentow-w-stolicach-europejskich-81492-150x100crop.png)
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl