eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyRynek apartamentów: perspektywy rozwoju

Rynek apartamentów: perspektywy rozwoju

2008-03-10 13:17

Przeczytaj także: Czas na luksusowe apartamentowce


Zdaniem redNet rynek luksusowych apartamentów w Polsce znajduje się wciąż na bardzo wstępnym etapie rozwoju. Aby uświadomić sobie jak wiele może się jeszcze zmienić wystarczy spojrzeć na tendencje zachodzące w tych rejonach świata, w których ze względu na rosnącą podaż nie wystarczy już spełnienie minimalnych wymagań w zakresie standardu inwestycji apartamentowej. Aby zdobyć dużą rozpoznawalność i przyciągnąć zainteresowanie potencjalnych nabywców trzeba coraz częściej stworzyć produkt nietypowy. Dlatego na świecie powstają coraz bardziej wyjątkowe obiekty, jak np. budynki o wysokości przekraczającej 800 m (Burj Dubai), wieżowce obracające się wokół własnej osi (Time Residences), największy na świecie budynek-miasto powstający na powierzchni 2,5 miliona m2 (Crystal Island) czy całe kompleksy mieszkalne zlokalizowane na sztucznych wyspach w kształcie palm (Palm Jumeirah), kontynentów świata (The World), krajów Federacji Rosyjskiej, a nawet wersetów arabskiego wiersza (Palm Jebel Ali).

Choć w Polsce powoli zaczynają się pojawiać bardzo prestiżowe inwestycje mieszkaniowe, ich podaż jest wciąż niewielka. W związku z tym potrzeby w zakresie życia w luksusowym otoczeniu są w dalszym ciągu nie zaspokojone. Należy jednak odpowiedzieć na pytanie, czy Polaków będzie stać na kupno prawdziwie luksusowego, a co za tym idzie drogiego apartamentu. Analizy traktujące o poziomie bogactwa jednoznacznie wskazują na obserwowany na świecie wyraźny wzrost zamożności społeczeństwa. Wysokość zarobków osób piastujących wysokie stanowiska jest w Polsce wprawdzie wciąż niższy w porównaniu do krajów znajdujących się na wysokim poziomie rozwoju gospodarczego. Odniesienie ich do cen apartamentów w poszczególnych krajach wskazuje natomiast na to, że luksusowe lokale mieszkalne są w naszym kraju stosunkowo bardziej dostępne. Zgodnie z przeprowadzoną analizą ceny apartamentów w Polsce musiałyby wzrosnąć o około 198% aby ich dostępność spadła do poziomu obserwowanego w Wielkiej Brytanii. Pomimo, że ceny luksusowych lokali są w naszym kraju wyraźnie wyższe od średniej ceny mieszkań, to potencjał ich wzrostu nie został jeszcze wyczerpany.

W opinii redNet segment ten ma bardzo dobre perspektywy rozwoju, zarówno z punktu widzenia deweloperów planujących stworzenie takiego produktu, jak i inwestorów zainteresowanych możliwościami korzystnego ulokowania swoich środków. Rynek ten, choć perspektywiczny, nie jest jednak łatwy. Aby dokonać właściwej decyzji warto więc dokładnie przeanalizować wszystkie jego aspekty, tak aby mieć pewność, że wybierana nieruchomość jest prawdziwym apartamentem, a nie tylko mieszkaniem o podwyższonym standardzie ze sztucznie zawyżoną ceną.

fot. mat. prasowe

Wykres pokazuje o ile musiałaby wzrosnąć cena m2 apartamentu w Polsce żeby za przeciętne wynagrodzen

Wykres pokazuje o ile musiałaby wzrosnąć cena m2 apartamentu w Polsce żeby za przeciętne wynagrodzenie dyrektora finansowego w Polsce można było kupić tyle samo m2 apartamentu co w wybranych analizowanych krajach. Źródło: redNet Consulting.

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: