eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyAmeryka i Europa: społeczne stereotypy

Ameryka i Europa: społeczne stereotypy

2008-03-24 01:18

Ameryka i Europa: społeczne stereotypy

Wpływ kraju X na sprawy światowe © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Blisko połowa Europejczyków uważa, że wpływ USA na sprawy współczesnego świata jest negatywny. Amerykanie są znacznie lepszego zdania o Europie i Europejczykach, zaś Polacy cenią Wielką Brytanię bardziej, niż sami Brytyjczycy - to wyniki badań, które opublikował British Council w ramach projektu Transatlantic Network 2020.

Przeczytaj także: Rozszerzanie UE dzieli Europejczyków

British Council opublikował badania przeprowadzone w 9 krajach z okazji inauguracji wieloletniego projektu Transatlantic Network 2020, którego celem jest obalanie stereotypów i budowanie zrozumienia między młodymi liderami po obu stronach Atlantyku. Opublikowane w Berlinie wyniki potwierdzają, że mity i stereotypy wśród europejskich i amerykańskich respondentów nadal funkcjonują, choć w niektórych przypadkach dały zaskakujące wnioski. Oto niektóre z nich:
  • Polacy raczej pozytywnie oceniają wpływ innych krajów na losy świata
  • 46 proc. Europejczyków uważa, że wpływ USA na dzisiejszy świat jest negatywny
  • Podobnego zdania o Unii Europejskiej jest tylko 20 proc. Amerykanów
  • Jako największy globalny problem Europejczycy i Amerykanie wskazują zanieczyszczenie środowiska
  • Mimo negatywnych stereotypów zacieśnianie współpracy transatlantyckiej cieszy się niemal powszechną akceptacją
Wpływ państw na współczesny świat

fot. mat. prasowe

Wpływ kraju X na sprawy światowe

Wpływ kraju X na sprawy światowe

O ile 46 proc. Europejczyków (i 64 proc. Niemców) uważa, że wpływ USA na dzisiejszy świat jest negatywny, to analogicznej odpowiedzi udzieliło 30 proc. Polaków, czyli tyle samo, co Amerykanów. Podobnie, lub nawet w większym stopniu, jest z oceną wpływu innych krajów - 68 proc. naszych rodaków przychylnie ocenia Francję, a negatywnie - tylko 8 proc., z kolei Wielką Brytanię - 79 proc. wobec 6 proc. Notabene sami Brytyjczycy są znacznie bardziej krytyczni wobec swojego kraju: aż 26 proc. uważa wpływ Zjednoczonego Królestwa na współczesny świat za negatywny.

"Członkowie rodziny" czy "ludzie, z którymi wolę nie mieć do czynienia"?

Różnica we wzajemnym podejściu Europejczyków i Amerykanów uwidoczniła się również, gdy respondenci zostali poproszeni o wskazanie, jak oceniają różne narody wg "skali przyjaźni" od najcieplejszej oceny "jak członkowie rodziny" do najchłodniejszej "ludzie, z którymi wolę nie mieć do czynienia". Amerykanie ocenili Europejczyków na 2,7 (cieplej niż "zdawkowa znajomość", ale chłodniej niż "przyjaciel"), natomiast ci ostatni szacują swój stosunek do mieszkańców USA jako 3,2 (chłodniej niż "zdawkowa znajomość", choć cieplej niż "ktoś, kogo minąłbym na ulicy").

Polacy mają do badanych narodów stosunek wyważony i wyrównany (od 2,9 do 3,2). Ciekawe, że znacznie cieplej postrzegają kolektywną kategorię "Europejczyków" (2,5, czyli między "przyjaciółmi" a "znajomymi") niż poszczególne narody. Podobnie jest zresztą w przypadku innych respondentów, którzy z reguły wolą "Europejczyków" jako ogół.

A jak postrzegają nas mieszkańcy innych krajów? Z badań wynika, że najcieplejszy stosunek do naszych rodaków mają Irlandczycy, Kanadyjczycy i Amerykanie, którzy lokują nas pomiędzy "przyjaciółmi" a "znajomymi". Na przeciwnym końcu skali plasują się Niemcy oraz Turcy, którzy szacują swój stosunek do Polaków cieplej niż jak do "kogoś, kogo minąłbym na ulicy", ale chłodniej niż "zdawkowa znajomość".

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: