Ameryka i Europa: społeczne stereotypy
2008-03-24 01:18
Przeczytaj także: Rozszerzanie UE dzieli Europejczyków
Stereotypy nie chcą umrzeć
Wciąż istnieją silne, negatywne stereotypy w postrzeganiu cech Amerykanów. 55 proc. Europejczyków przypisuje im skłonności manipulatorskie, 47 proc. - uważa za samolubnych, a 45 proc. - za agresywnych. Mieszkańcy USA najlepiej wypadają, gdy idzie o ocenę śmiałości i odwagi - za takich ma ich 48 proc. Europejczyków. Amerykanie natomiast mają lepsze zdanie o drugiej stronie - na przykład 36 proc. z nich sądzi, że mieszkańcy Starego Kontynentu są godni szacunku, ale prawie tyle samo ma ich za snobów.
Stosunek Polaków do Amerykanów jest mniej obojętny niż średnia europejska. Z jednej strony aż 71 proc. z nas uważa ich za śmiałych i odważnych, a za skłonnych do współpracy 47 proc. (najwyższy wynik; średnia europejska wyniosła 28 proc.). Jednak pod pewnymi względami oceniamy mieszkańców USA gorzej niż reszta Europejczyków - na przykład pod względem skłonności do manipulacji (60 proc.).
Jakie są nasze globalne troski?
Niezależnie od różnic i stereotypów, ankieta pokazuje, że ocena globalnych zagrożeń jest podobna w większości krajów - w siedmiu (w tym w USA) z dziewięciu badanych krajów na pierwszym miejscu wymieniono zagrożenia ekologiczne. Jedynie Francuzi postawili na pierwszym miejscu ubóstwo, a Turcy - wojnę.
fot. mat. prasowe
Problemy globalne, którymi najbardziej się przejmujemy
Amerykanie - egoiści... Czy na pewno?
fot. mat. prasowe
Jak chętnie uczestnicy badań płaciliby wyższe podatki, aby walczyć z najważniejszymi (ich zdaniem) p
Ponadto mieszkańcy USA plasują się na trzecim miejscu pod względem zgody na płacenie wyższych podatków na cele walki z globalnymi problemami (23 proc.). Podobną postawą może się poszczycić tylko 16 proc. Brytyjczyków i 4 proc. Francuzów.
Przeczytaj także:
Wybory do Parlamentu Europejskiego wg Polaków
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
Europejczycy, opinia publiczna, badania Europejczyków, różnice kulturowe, Transatlantic Network 2020, społeczne stereotypy