Ameryka i Europa: społeczne stereotypy
2008-03-24 01:18
Przeczytaj także: Rozszerzanie UE dzieli Europejczyków
Polacy wprawdzie nie są przesadnie skłonni do wyrzeczeń finansowych - 11 proc. "bardzo chętnie" zapłaci wyższe podatki, jeśli pieniądze zostaną przeznaczone na rozwiązanie największego globalnego problemu, a aż 36 proc. "chętnie" - ale za to lokują się na drugim miejscu za Turkami pod względem deklarowanej chęci poświęcenia wolnego czasu na wolontariat.
Współpraca transatlantycka
Zapytani o ocenę współpracy europejsko-północnoamerykańskiej, większość respondentów oceniła ją nisko na większości pól: walki ze zmianami klimatycznymi (58 proc. odpowiedzi negatywnych), migracji (53 proc.), walki z nędzą (65 proc.). Z dziewięciu badanych dziedzin tylko w dwóch transatlantycka współpraca zyskała więcej ocen pozytywnych niż negatywnych: biznesu i handlu (47 proc. pozytywnych i 26 proc. negatywnych) oraz walki z chorobami (40:35).
Mimo stereotypów, przeradzających się często w niechęć, prawie dwie trzecie europejskich respondentów opowiada się za zacieśnieniem współpracy z USA. Najbardziej entuzjastyczni są Niemcy (74 proc.) i Polacy (77 proc.). Jedynie we Francji można odnotować więcej odpowiedzi niechętnych. Natomiast w USA przewaga zwolenników bliższej współpracy z Europą jest przygniatająca - 91 proc.
Informacje o badaniu
Badania zostały przeprowadzone przez GlobeScan i IFF na zlecenie British Council, między 7 a 22 stycznia 2008 roku we Francji, Hiszpanii, Irlandii, Kanadzie, Niemczech, Polsce, Turcji, USA i Wielkiej Brytanii na próbach liczących w Wielkiej Brytanii 1 019, w USA 2 001, a we wszystkich pozostałych krajach po 500 dorosłych osób w każdym. Badanie zostało przeprowadzone w formie ankiet telefonicznych. Wyniki badań podane zostały z granicą błędu statystycznego 4 proc. przy poziomie pewności 95 proc.
Przeczytaj także:
Wybory do Parlamentu Europejskiego wg Polaków
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
Europejczycy, opinia publiczna, badania Europejczyków, różnice kulturowe, Transatlantic Network 2020, społeczne stereotypy