eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacjeSens pisania informacji prasowej

Sens pisania informacji prasowej

2003-09-03 12:15


Kiedy informacja ląduje w koszu?
  • Kiedy przekazujesz niekompletne lub błędne informacje, szczególnie numery telefonu. Informacje muszą być pełne, dokładne i szczegółowe.
  • Kiedy wysyłasz ją za późno. Wysłaj informacje z wyprzedzeniem dwóch, trzech tygodni. Najlepiej trzech, czterech. Wielkonakładowe magazyny pracują z półrocznym wyprzedzeniem.
  • Kiedy wysyłasz informację pozbawioną wartości informacyjnej. Nowość to coś co dzieje i różni od innych podobnych wydarzeń. Kolejne z rzędu przecięcie wstęgi nie jest newsem. Przecięcie wstęgi za pomocą dwumetrowych nożyc jest nowością. Wystąpienie posła w "stanie nieważkości" lub gwizdanie w Sejmie podobnie.

Dziennikarze nie mają czasu tłumaczyć zasad pisania informacji. To Twój obowiązek (i mój też). Kiedy już poznasz tajniki tej gry, reporterzy zaczną traktować Ciebie poważnie.

Do tego momentu, żaden reporter nie będzie tracić czasu na uczenie jak pisać informacje prasowe. (To moja praca!)

Reguły gry

Reguły tej gry nie są skomplikowane. Każdy może się ich nauczyć.

Oto 10 podstawowych zasad.
  1. Jeżeli tytuł informacji nie wyjaśnia sedna, dlaczego ktoś ma ją czytać? Prosty tytuł, "Pressence Public Relations nie wraca z wakacji" wyjaśnia wszystko. Tytuł, "Niezastąpiona Pressence Public Relations zastanawia się czy warto wrócić ze wspaniałych wakacji na boskich Hawajach" brzmi niejasno i w dodatku na kilometr czuje się reklamę.
  2. Pomyśl tak - tylko FAKTY. Sprzedajesz temat przedstawicielowi mediów, nie konsumentowi.
  3. Dziennikarze ignorują informacje z załącznikami. Załączniki są nosicielami wirusów. Poza tym śmieszne wydaje umieszczanie prostej informacji sformatowej przez edytor tekstu.
  4. Marnujesz czas, pieniądze i pokazujesz, że nie znasz reguł gry, jeśli do faksu dołączasz wprowadzenie. Ludzie w mediach są wystarczająco bystrzy, aby faks z zaproszeniem na konferencję przekazać do newsroomu, edytora dzienników lub dyżurnego reportera, a nie do kadr lub księgowości.
  5. Zapomnij o przymiotnikach i wykrzyknikach. Najgorsze co możesz zrobić, to spróbować ukształtować opinię dziennikarza, zanim przeczyta informację do końca.
  6. Gramatyka i ortografia też się liczą. Do dzisiaj pamiętam moją pierwszą informację prasową, w której tytule pominąłem jedną literę. Niepoprawnie napisane informacje kładą się cieniem na wizerunku organizacji.
  7. Cała informacja powinna zmieścić się na jednej stronie formatu A4.
  8. Stosuj podwójną interlinię pomiędzy wierszami; to ułatwia dziennikarzowi redagowanie.
  9. Na górze strony umieść telefony kontaktowe w ciągu dnia i nocy i numer telefonu komórkowego; redakcje pracują non-stop.
  10. Kreatywność może być zabójcza. Nie wysyłaj informacji na kolorowym papierze lub w wymyślnych opakowaniach. Informację broni jej treść, a nie zapach perfum autora.

Wiarygodność

Nie zrozum mnie źle. Może rzeczywiście potrafisz zrobić to co obiecujesz w informacji prasowej. Może Twój produkt naprawdę zrewolucjonizuje nasze życie.

Wydawcy, reporterzy, producenci TEŻ muszą w to uwierzyć.

Dlatego wysyłając informację przedstaw ofertę w całości. Jeżeli Twój nowy lek potrafi wyleczyć reumatyzm w 3 dni, powiedz to. OK. Jeśli potrafisz nauczyć węgierskiego w 3 godziny, powiedz to. OK. Jeżeli potrafisz nauczyć szczeniaka chodzenia przy lewej nodze w 3 minuty, powiedz to. OK.

Jeżeli jednak nie będziesz miał żadnego odzewu, znak to będzie niechybny, że media Ci nie wierzą.

Klienci, którzy przesyłają mi informacje prasowe do oceny czasem słyszą: "OK. Ta informacja być może jest w 100 procentach prawdziwa, ale nie jest wiarygodna."

Mój znajomy przygotował książkę Jak znaleźć miłość życia w 90 dni lub krócej. Nie przeczytałem jej jeszcze do końca, ale - jak zapewnia - jeśli czytelnik postąpi zgodnie ze wszystkimi wskazówkami miłość życia znajdzie nawet w ciągu 9 dni. Gdyby wysłał do redakcji informację prasową o książce, która pokazuje jak się szczęśliwe zakochać w 9 dni nikt nie dałby mu wiary. Trzy miesiące brzmi bardziej wiarygodnie. W dodatku - jaka będzie frajda (także reportera), gdy nastąpi to wcześniej :-)

poprzednia  

1 2

oprac. : Bogusław Feliszek / Pressence Public Relations Pressence Public Relations

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: