eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyKoniunktura gospodarcza III 2008

Koniunktura gospodarcza III 2008

2008-03-22 00:08

Przeczytaj także: Koniunktura gospodarcza II 2008


Producenci wyrobów chemicznych oceniają koniunkturę bardzo optymistycznie, choć nieco ostrożniej niż w zeszłym miesiącu. Bieżący portfel zamówień i produkcja znacznie się rozszerzają, nawet szybciej niż w lutym. Odpowiednie przewidywania są nadal bardzo korzystne, ale nieco ostrożniejsze od prognoz formułowanych przed miesiącem. Poziom zapasów wyrobów gotowych jest uznawany przez producentów za nieznacznie niższy od wystarczającego. Mimo utrzymujących się opóźnień w ściąganiu należności od kontrahentów, producenci nadal optymistycznie oceniają swoje możliwości terminowego regulowania zobowiązań finansowych. Prognozy dotyczące przyszłej sytuacji finansowej są bardziej korzystne od formułowanych w ubiegłym miesiącu. Przedsiębiorcy zamierzają nadal rozszerzać zatrudnienie, w stopniu nieco większym niż przewidywała prognoza z lutego. Ceny wyrobów chemicznych mogą rosnąć w tempie wolniejszym od prognozowanego przed miesiącem.

Producenci maszyn i aparatury elektrycznej oceniają koniunkturę bardziej optymistycznie niż w lutym. Spowodowane to jest bardziej korzystnymi ocenami dotyczącymi zarówno bieżącego jak i przyszłego portfela zamówień oraz przyszłej produkcji. Bieżąca produkcja nadal rośnie, ale znacznie wolniej niż przed miesiącem. Poziom zapasów wyrobów gotowych jest uznawany przez producentów za nieco wyższy od wystarczającego. Mimo utrzymujących się trudności w ściąganiu należności od kontrahentów, przedsiębiorcy nadal terminowo regulują swoje zobowiązania finansowe. Przewidywania w tym zakresie są korzystne i lepsze od przedstawionych przed miesiącem. Dyrektorzy planują wzrost zatrudnienia w skali większej niż prognozowano w lutym. W najbliższych miesiącach może się utrzymać umiarkowany wzrost cen maszyn i aparatury elektrycznej.

Producenci artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych sygnalizują w marcu korzystną koniunkturę, podobnie jak przed miesiącem. Odnotowywany jest szybszy niż w lutym wzrost zarówno bieżącego jak i przyszłego portfela zamówień oraz przyszłej produkcji. Stan zapasów wyrobów gotowych nieznacznie przekracza poziom uznawany przez przedsiębiorców za wystarczający. Mimo iż w niewielkim stopniu zmniejszają się opóźnienia w ściąganiu należności od kontrahentów, przedsiębiorcy odczuwają nieznaczne zwiększenie trudności w regulowaniu zobowiązań finansowych. Prognozy sytuacji finansowej charakteryzują się niewielkim pesymizmem. Dyrektorzy planują niewielkie ograniczenie zatrudnienia, zbliżone do przewidywanego w ubiegłym miesiącu. Prognozy dotyczące cen artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych wskazują na możliwość niewielkiego ograniczenia wzrostu cen w stosunku do przewidywań z lutego.

Producenci sprzętu i urządzeń rtv oceniają koniunkturę korzystnie, lepiej niż w lutym. Spowodowane to jest bardziej optymistycznymi niż przed miesiącem przewidywaniami dotyczącymi zarówno bieżącej jak i przyszłej produkcji oraz przyszłego portfela zamówień. Bieżący portfel zamówień ulega niewielkiemu ograniczeniu. Stan zapasów wyrobów gotowych jest uznawany przez przedsiębiorców za wystarczający. Producenci nie odczuwają trudności w ściąganiu należności od kontrahentów i terminowo regulują swoje bieżące zobowiązania finansowe. W najbliższych trzech miesiącach sytuacja finansowa tych firm może się poprawić. Producenci planują nieznacznie zwiększyć zatrudnienie. Ceny sprzętu i urządzeń rtv mogą się nadal obniżać.

W marcu dyrektorzy firm produkujących wyroby włókiennicze oceniają koniunkturę pozytywnie, podobnie jak w zeszłym miesiącu. Producenci zgłaszają niekorzystne oceny dotyczące bieżącego portfela zamówień i produkcji, ale w najbliższych trzech miesiącach spodziewają się poprawy w tym zakresie. Nieznacznie zwiększają się nadmierne zapasy wyrobów gotowych. Pomimo terminowego spłacania należności przez kontrahentów, utrzymują się trudności w terminowym regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych. Prognozy sytuacji finansowej są optymistyczne, choć ostrożniejsze niż przed miesiącem. Przedsiębiorcy zamierzają zmniejszyć zatrudnienie w skali większej niż przewidywały prognozy z lutego. Przewiduje się wzrost cen wyrobów włókienniczych.

poprzednia  

1 2 3 ... 6

następna

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: