Rynek pracy: kobieta-inżynier zarabia mniej
2008-04-13 02:14
Procentowy udział kobiet z wykształceniem technicznym pracujących w danym dziale w organizacji © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Rynek pracy: jak radzi sobie kobieta-inżynier?
Kobiety najczęściej wybierają studia na wydziałach ściśle związanych z budownictwem: architektura, konstrukcje budowlane, inżyniera środowiska. Po uzyskaniu tytułu inżyniera (o ile decydują się na podjęcie pracy zgodnej z kierunkiem swojego wykształcenia) pracują w działach: budownictwo (18,96%), instalacje sanitarne (5,77%), czy branża spożywcza (5,49%), a także chemiczna (4,95%). Do popularnych wśród kobiet dyscyplin technicznych należy również motoryzacja (4,40%), administracja (4,12%), czy edukacja (4,12%).fot. mat. prasowe
Procentowy udział kobiet z wykształceniem technicznym pracujących w danym dziale w organizacji
Najmniejszym zainteresowaniem cieszą się natomiast takie dziedziny jak: lotnictwo (0,55%), gazownictwo (0,55%), geodezja i kartografia (0,55%), media, reklama i rozrywka (0,55%), a także służby mundurowe, górnictwo, czy rolnictwo. Są to również branże zdecydowanie mniej popularne wśród kadry technicznej – w służbach mundurowych, górnictwie, rolnictwie miejsc pracy dla osób z dyplomem inżyniera jest w ogóle zdecydowanie mniej niż np. w branżach typowo przemysłowych.
Wśród inżynierów kobiety najczęściej znajdują zatrudnienie w działach: finanse (50,00%), ochrona środowiska (33,33%), czy BHP (30,00%) a także w laboratoriach (25,29%), działach jakości (24,48%) oraz planowania (21,34%). Popularne są także logistyka (20,21%), inwestycje (16,07%), czy marketing (15,58%).
Najmniej kobiet znajduje zatrudnienie w działach informatycznych. Niewiele jest niestety kobiet reprezentujących techniczny profil wykształcenia, pracujących na stanowiskach kierowniczych oraz w nadzorze technicznym.
fot. mat. prasowe
Średnie wynagrodzenie (w 2007 roku) kadry technicznej z uwzględnieniem podziału na płeć i wiek
Badanie pokazuje, że wśród absolwentów studiów technicznych w każdej kategorii wiekowej średnia stawka wynagrodzenia otrzymywana przez mężczyzn jest wyższa niż średnia uzyskiwana przez kobiety. Różnica ta zwiększa się wraz z wiekiem (po 30-stym roku życia przekracza 37%) i zmniejsza się dopiero po ukończeniu 40 lat.
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl