eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyCeny wynajmu nieruchomości I-III 2008

Ceny wynajmu nieruchomości I-III 2008

2008-04-14 02:55

Przeczytaj także: Studenci a wynajem mieszkania

Katowice

fot. mat. prasowe

Średnie ceny wynajmu mieszkań w I kwartale 2008.

Średnie ceny wynajmu mieszkań w I kwartale 2008.

W I kwartale 2008 roku Katowice, jako jedyne, mogą pochwalić się, iż nie dotknął ich spadek cen wynajmu mieszkań. Można pokusić się o stwierdzenie, że Katowice systematycznie starają się „dogonić” pozostałe miasta pod względem poziomu cen – stąd systematyczny i utrzymywany od 2 kwartałów wzrost kosztów najmu. Najbardziej podrożał wynajem kawalerek – o 13,3%. Mieszkania 2-pokojowe zdrożały o 11%, a mieszkania 3-pokojowe o 8%.

Gdańsk

fot. mat. prasowe

Średnie ceny wynajmu mieszkań w I kwartale 2008.

Średnie ceny wynajmu mieszkań w I kwartale 2008.

Po bardzo dużych wzrostach cen wynajmu kawalerek w poprzednim kwartale, nadszedł czas na weryfikacje tych cen przez rynek. Zaowocowało to ok. 11% spadkiem cen tych mieszkań, i przerwało falę wzrostów, która trwała od połowy 2007 roku. Również pozostałe rodzaje mieszkań w Gdańsku zanotowały obniżenie kosztów wynajmu. Ceny mieszkań 2-pokojowych spadły o 5,2%, natomiast ceny mieszkań 3-pokojowych o 8% w porównaniu do IV kwartału 2007 roku.

Koszty wynajmu stancji - analiza sytuacji w największych miastach

W I kwartale 2008 roku, zamieszczono w sumie ponad 3 258 ogłoszeń o wynajmie stancji i pokoi – jest to o ponad tysiąc ofert więcej niż w poprzednim kwartale. Większa ilość ofert związana jest z rosnącym na przełomie semestrów (który przypada na miesiące styczeń-luty), zainteresowaniem tą formą lokum do wynajęcia. Jest ona najpopularniejsza i zdominowana przez studentów.

W 3 spośród analizowanych miast wzrost cen wynajmu stancji utrzymywał się regularnie przez cały I kwartał – mowa tu o Wrocławiu, Krakowie i Warszawie – czyli de facto, o czołówce najdroższych miast pod względem wynajmu mieszkania, stancji lub pokoju.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny wynajmu pokoju w największych miastach Polski z podziałem na miesiące.

Średnie ceny wynajmu pokoju w największych miastach Polski z podziałem na miesiące.

Sytuacja ta jednak ma miejsce tylko, jeśli analizuje się ceny w jednym kwartale. Przyrównując do średnich cen w IV kwartale 2007 roku, w większości miast miała miejsce korekta, lub nawet spadek cen wynajmu pokoi. Największy spadek miał miejsce w Warszawie, gdzie w porównaniu do końca IV kwartału 2007, w marcu 2008 roku, ceny były średnio 22% niższe, a w Łodzi o 12,6% niższe.

Największy wzrost średnich cen w I kwartale miał miejsce w Olsztynie, gdzie pokoje zdrożały o 21,6% w stosunku do średnich z ostatniego kwartału 2007 roku. Wysoki wzrost miał również miejsce w Częstochowie – 15%, oraz Gdańsku – 10,4%.

Warszawa

W Warszawie nadal mamy do czynienia ze wzrostem kosztów wynajmu pokoi w większości dzielnic. W IV kwartale 2007, na 15 analizowanych dzielnic, pięć przekroczyło próg 600 złotych miesięcznie za pokój. W I kwartale było to już 9 dzielnic – z czego dwie przekroczyły kolejną granicę – 700 zł miesięcznie (Centrum/Śródmieście oraz Kabaty). Jednak w tych 2 dzielnicach, było to efektem stabilnego, systematycznego wzrostu cen. Największy skok w porównaniu do poprzedniego kwartału, miał miejsce w Ursusie – 12,8%. Największe spadki w I kwartale należą ex-equo do 3 dzielnic – Mokotowa, Bemowa i Bielan – o około 3,2%.

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: