eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyUsługi pocztowe: uwolnienie rynku w 2013

Usługi pocztowe: uwolnienie rynku w 2013

2008-04-15 13:28

Usługi pocztowe: uwolnienie rynku w 2013

Ilość placówek wybranych operatorów pocztowych © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Krajowy rynek usług pocztowych dokonał kolejnego kroku na drodze do demonopolizacji. W styczniu 2008 roku Parlament Europejski przyjął dyrektywę, według której pełna liberalizacja rynku usług pocztowych nastąpi w 2011 (w krajach starej UE) lub w 2013 roku (w nowych państwach członkowskich oraz Grecji i Luksemburgu). Główni konkurenci Poczty Polskiej: InPost, PAF Operator Pocztowy, Polska Grupa Pocztowa SA czy też Miejska Poczta Doręczeniowa - oczekują przede wszystkim na uwolnienie rynku przesyłek do 50 gramów.

Przeczytaj także: Rynek usług pocztowych 2011

W obliczu postępującej liberalizacji sektora pocztowego powołano Stowarzyszenie Tanie Listy (STL). Jego misją jest rozwijanie świadomości społecznej na temat praw przysługujących użytkownikom usług pocztowych. Celem działalności Stowarzyszenia jest zapewnienie odpowiednich standardów usług świadczonych przez operatorów oraz działania zmierzające do zwiększenia dbałości o klienta. STL chce również doprowadzić do zmiany zawyżonych cen za usługi pocztowe. Zgodnie z przyjęta strategią w lutym 2008 roku Stowarzyszenie opracowało "Raport na temat rynku usług pocztowych w Polsce". W analizie uwzględniono trzech operatorów: Pocztę Polską, InPost oraz PAF Operator Pocztowy.

Z przeprowadzonej analizy wynika, że uwolniony rynek usług pocztowych – którego wartość szacowana jest na około 7 mld zł - będzie stanowił atrakcyjny segment biznesowy. Liberalizacja sprawi, że pojawią się na nim kolejni niezależni operatorzy pocztowi, korzystający z wejścia w życie III Dyrektywy Pocztowej.

Dane z raportu wskazują ponadto, że rynek operatorów alternatywnych wobec operatora narodowego charakteryzuje szeroki wachlarz usług. Niektóre z prywatnych firm oferują, poza usługami stricte pocztowymi, dodatkowe udogodnienia jak np. potwierdzenie doręczenia, przepakowanie paczki, konfekcjonowanie, przesyłka za pobraniem, śledzenie trybu dostarczenia przesyłki i wiele innych. Komercyjni operatorzy oferują także usługi finansowe – np. opłacanie rachunków, doładowanie kart pre-paid na telefony komórkowe, pośrednictwo kredytowe czy ubezpieczeniowe oraz sprawne i szybkie przekazywanie dokumentów czy umów firmowych.

fot. mat. prasowe

Ilość placówek wybranych operatorów pocztowych

Ilość placówek wybranych operatorów pocztowych

O rozwoju niezależnych operatorów świadczy także stale rosnąca ilość ich oddziałów. Do końca 2007 roku InPost podwoił liczbę obsługiwanych miast z 73 do 157. Z kolei PAF Operator Pocztowy działa w 60 większych miastach Polski. W planach Polskiej Grupy Pocztowej SA na 2008 rok jest natomiast obsługa klientów w 11 miastach. Pozycję dominującą wciąż utrzymuje Poczta Polska, która posiada 8 487 placówek na terenie całej Polski (w tym 2 932 placówki prowadzone przez agentów pocztowych). W wyniku zobowiązań narzuconych przez ustawodawcę, operator narodowy zobligowany jest m.in. do prowadzenia wielu swoich placówek niezależnie od ich rentowności.

Według przeprowadzonej analizy niezależne firmy posiadają bogatszą ofertę, wyższą jakość świadczonych usług oraz konkurencyjne wobec monopolisty ceny. Tutaj pozycja Poczty Polskiej, mimo swej różnorodności, charakteryzuje się niespójnością proponowanego serwisu oraz brakiem systemów kontroli jakości. Dbałość o jakość oferowanych usług oraz umiejętność dostosowania się do potrzeb potencjalnych klientów – to czynniki, które są bardzo widoczne w propozycjach operatorów prywatnych. InPost na przykład swoją ofertę kieruje do wszystkich klientów (zarówno indywidualnych jak i masowych), a szczególnie do osób korzystających z Internetu (śledzenie przesyłek on-line) i usług e-commerce.
Przeczytaj także: Rynek usług pocztowych 2010 Rynek usług pocztowych 2010

 

1 2

następna

Inflacja III 2008

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: