Czy ceny mieszkań w Polsce idą w dół?
2008-04-18 12:42
© fot. mat. prasowe
Czy spadek cen mieszkań w Polsce jest faktem? W rzeczywistości możemy mówić o chwilowej stagnacji, bo w większości dużych polskich miast spadki cen są minimalne. Dodatkowo podwyżki stóp procentowych sprawiają, że realny koszt zakupy nieruchomości na kredyt jest dzisiaj wyższy niż pod koniec 2007 roku. Co ciekawe wyrównują się ceny mieszkań w największych polskich miastach. Wciąż najdroższe są lokalizacje na warszawskim Śródmieściu, ale średnie ceny w Poznaniu są już wyższe niż w Warszawie - wynika za raportu Domiporta.pl i AZ Finanse.
Przeczytaj także: Rynek mieszkaniowy III 2008
Oczekiwany przez wielu klientów spadek cen mieszkań w Polsce nie nastąpił. Od początku roku mamy do czynienia zaledwie z kilkuprocentową obniżką, a w Warszawie i Łodzi ceny wciąż rosną. Nasuwa się wniosek, że „taniej to już było”.„Nie bez znaczenia się jest fakt, że od początku roku już trzykrotnie wzrosły stopy procentowe (łącznie o 0.75 punktu) i można się spodziewać kolejnych podwyżek w najbliższych miesiącach. Oznacza to, że realny koszt długoterminowego kredytu hipotecznego jest wyższy o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Minimalny spadek cen mieszkań nie rekompensuje tej różnicy” – tłumaczy Mariusz Kacała, prezes zarządu AZ Finanse.
Faktem jest jednak, że mieszkania nie sprzedają się już „na pniu”, szczególnie na wtórnym rynku.
„Wyraźnie widać, że wydłużył się okres ekspozycji ofert. Rok temu rotacja ogłoszeń była znacznie większa. Dzisiaj Klienci podejmują decyzje znacznie bardziej racjonalnie, przebierają w ofertach, negocjują ceny. Wszystko wskazuje na to, że na rynku wtórnym powoli wraca rynek klienta” – mówi Krzysztof Kowalkowski, product manager portalu Domiporta.pl.
Różnorodna Warszawa
Kluczową rolę w ocenie atrakcyjności oferty odgrywa relacja ceny do lokalizacji. nieruchomości. W Warszawie w zależności od lokalizacji ceny porównywalnych mieszkań różnią się nawet o 100 proc. Najwyższe ceny – przekraczające 15 tys. zł za metr – osiągają mieszkania w Śródmieściu. Najtaniej można stać się właścicielem własnego lokalu na Targówku (średnio poniżej 7 tys. za metr). Ceny mieszkań winduje bliskość do centrum stolicy oraz dostęp do metra, co wpływa na popularność Mokotowa i Ursynowa. Rosną też ceny mieszkań na Wilanowie, gdzie systematycznie rozrasta się nowoczesne osiedle. Powoli zaczynają za to spadać ceny mieszkań na warszawskiej Pradze. Mieszkańcy oddzieleni od centrum miasta rzeką coraz dotkliwiej odczuwają trudności komunikacyjne, co wpływa na wycenę nieruchomości.
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Na rynku nieruchomości w Polsce nie ma bańki
oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
ceny mieszkań, rynek mieszkaniowy, mieszkania, rynek nieruchomości, ceny nieruchomości