eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyKoniunktura gospodarcza IV 2008

Koniunktura gospodarcza IV 2008

2008-04-24 01:29

Przeczytaj także: Koniunktura gospodarcza III 2008


W kwietniu 8% przedsiębiorstw budowlano-montażowych ocenia swoje zdolności produkcyjne jako zbyt duże w stosunku do oczekiwanego w okresie najbliższych dwunastu miesięcy portfela zamówień, 76% jako wystarczające, a 16% jako zbyt małe. Oceny te są zbliżone do formułowanych przed miesiącem i w analogicznym miesiącu ubiegłego roku.

Wykorzystanie mocy produkcyjnych zgłaszane przez przedsiębiorców wynosi 83% w kwietniu i marcu br. (w kwietniu ub. roku – 82%).

3. Handel detaliczny

W kwietniu ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym kształtuje się na poziomie plus 10 (plus 8 w marcu). Poprawę koniunktury sygnalizuje, tak jak w ubiegłym miesiącu, 23% badanych przedsiębiorstw, jej pogorszenie – 13% (przed miesiącem 15%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

W kwietniu poprawiają się oceny bieżącej sprzedaży towarów. Prognozy sprzedaży i sytuacji finansowej są korzystne, zbliżone do zgłaszanych przed miesiącem. Bieżąca sytuacja finansowa jest oceniana nadal negatywnie, choć lepiej niż w marcu. Może utrzymać się planowany na najbliższe miesiące wzrost zamówień na towary u dostawców. Wzrost bieżących cen towarów jest zbliżony do poziomu sygnalizowanego w marcu. Na najbliższe miesiące prognozy wskazują na niewielkie spowolnienie tempa wzrostu cen. Dyrektorzy jednostek zamierzają zwiększyć zatrudnienie, choć w stopniu nieco mniejszym niż wskazywały prognozy sprzed miesiąca.

Oceny koniunktury w poszczególnych branżach handlu detalicznego są pozytywne. Na najwyższym poziomie kształtuje się wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury dla branży meble, rtv, agd – plus 23 (podobnie jak w marcu). Dla branży pojazdy samochodowe wynosi on plus 15 (plus 18 przed miesiącem), a dla branży włókno, odzież, obuwie – plus 14 (plus 9 w marcu). W branży żywnościowej wskaźnik ogólnego klimatu notowany jest na poziomie plus 4 (w ubiegłym miesiącu plus 2).

W jednostkach branży meble, rtv, agd odnotowuje się nieco wolniejszy niż w ubiegłym miesiącu wzrost bieżącej sprzedaży towarów. Mimo to sytuacja finansowa przedsiębiorstw nieznacznie się poprawia. Utrzymują się nadmierne zapasy towarów. Na najbliższe miesiące przewiduje się bardziej znaczący niż w marcu wzrost sprzedaży towarów i w konsekwencji szybszy wzrost zamówień u dostawców. Prognozy sytuacji finansowej przedsiębiorstw są pozytywne, zbliżone do przewidywań z marca. W kwietniu wzrost cen towarów utrzymuje się na poziomie sygnalizowanym przed miesiącem, w najbliższych miesiącach może on ulec niewielkiemu spowolnieniu. Dyrektorzy przedsiębiorstw planują wzrost zatrudnienia, choć mniejszy niż prognozowali w marcu.

W kwietniu przedsiębiorstwa branży pojazdy samochodowe sygnalizują wzrost bieżącej i przyszłej sprzedaży, choć mniejszy niż zgłaszano w ubiegłym miesiącu. Utrzymuje się korzystna sytuacja finansowa przedsiębiorstw. Prognozy sytuacji finansowej przedsiębiorstw są nieco mniej optymistyczne od zgłaszanych przed miesiącem. Nadmierne zapasy towarów zwiększają się, przedsiębiorcy planują ograniczyć wzrost zamówień na towary u dostawców. Bieżące ceny towarów rosną nieco wolniej niż w marcu. W najbliższych miesiącach wzrost cen może być dużo wolniejszy niż prognozowano przed miesiącem. W kwietniu dyrektorzy przedsiębiorstw planują również spowolnienie wzrostu zatrudnienia.

poprzednia  

1 ... 3 4 5 6

następna

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: