eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPracująca matka wciąż dyskryminowana

Pracująca matka wciąż dyskryminowana

2008-05-13 12:41

Pracująca matka wciąż dyskryminowana

Jaka jest mama w pracy? © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Zmotywowana, odpowiedzialna i zorganizowana - zdaniem użytkowników portalu Pracuj.pl taka jest mama w pracy. Jednak wyniki sondy przeprowadzonej przez portal wskazują, że prawie 90% ankietowanych spotkało się z dyskryminacją matek w miejscu pracy.

Przeczytaj także: Sytuacja kobiet na rynku pracy wciąż zła

fot. mat. prasowe

Jaka jest mama w pracy?

Jaka jest mama w pracy?

- Coraz częściej słyszymy opinie, że na rynku pracy brakuje wykwalifikowanych specjalistów. Firmy mają problemy nie tylko z rekrutacją pracowników, ale przede wszystkim z zatrzymaniem tych już zatrudnionych i zmotywowaniem ich do pracy. Pracownik, który może wykazać się nie tylko kompetencjami, ale też wysoką motywacją do pracy i odpowiedzialnością za powierzone zadania to pracownik na wagę złota. Chcemy pokazać, że właśnie takimi pracownikami są mamy - wyjaśnia założenia kampanii „Pracodawcy dla aktywizacji” Przemysław Gacek, prezes Grupy Pracuj, do której należy portal Pracuj.pl.

Potwierdzają to wyniki sondy, przeprowadzonej przez portal. Aż 8 na 10 osób twierdzi, że mamy w pracy są odpowiedzialne i zorganizowane. Prawie 70% ankietowanych wskazuje, że cechuje je także motywacja do pracy.

W większości przypadków odpowiedzi kobiet i mężczyzn są podobne, choć wyraźnie widać, że kobiety chętniej niż mężczyźni przypisują pracującym matkom pozytywne cechy. Co ciekawe, mężczyźni w większym stopniu (14,7%) niż kobiety (11,5%) wskazywali na dyspozycyjność mam.

fot. mat. prasowe

Czy spotkałeś/-aś się ze zjawiskiem dyskryminacji kobiet w pracy, ze względu na to, że są (lub mogą

Czy spotkałeś/-aś się ze zjawiskiem dyskryminacji kobiet w pracy, ze względu na to, że są (lub mogą być) matkami?

Problem dyskryminacji

Mimo tych optymistycznych wniosków, aż 85% ankietowanych zetknęło się z dyskryminacją kobiet w pracy ze względu na to, że są lub mogą być matkami. Co więcej, aż 44% wszystkich respondentów zetknęło się z przejawami dyskryminacji osobiście.

Wśród najczęściej wymienianych przejawów dyskryminacji znalazły się trudności ze znalezieniem pracy (taką odpowiedź wskazało 7 na 10 osób). Inne często zaznaczane odpowiedzi to: zagrożenie zwolnieniem po powrocie do pracy (62% wskazań) oraz brak możliwości awansu i negatywna atmosfera w firmie w czasie ciąży i po powrocie do pracy (po 40% wskazań).

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: