Rosyjski rynek badań klinicznych 2008
2008-05-13 12:19
Czy sytuacja na rynku badań klinicznych w Rosji poprawi się, pogorszy czy pozostanie bez zmian w 200 © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Chcemy leków z Europy
Firmy zagraniczne doceniają niskie koszty i szybką rekrutację pacjentów w RosjiWedług najnowszego raportu PMR „Clinical trias in Russia 2008” ponad połowa respondentów (kadry kierowniczej firm obecnych na rynku badań klinicznych w Rosji), uczestniczących w badaniu przeprowadzonym specjalnie na potrzeby tego raportu, przewiduje, że w najbliższym roku dobra sytuacja na rynku badań klinicznych w Rosji utrzyma się. Część respondentów spodziewa się nawet dalszego poprawienia warunków badań klinicznych. Jedynie dwie firmy były przeciwnego zdania.
„Najważniejsze zalety tego rynku to szybka rekrutacja pacjentów i stosunkowo niskie koszty przeprowadzania badań. Część firm liczy również na uporządkowanie ustawodawstwa dotyczącego badań klinicznych, co wpłynie na dalsze zainteresowanie tym krajem.” wyjaśnia Monika Stefańczyk, współautor raportu.
fot. mat. prasowe
Czy sytuacja na rynku badań klinicznych w Rosji poprawi się, pogorszy czy pozostanie bez zmian w 200
Respondenci badania PMR, którzy pozytywnie ocenili obecną sytuację na rynku badań klinicznych w Rosji twierdzą, że coraz więcej sponsorów (firm farmaceutycznych) jest zainteresowanych tym miejscem przeprowadzania badań. W konsekwencji na rynku rosyjskim pojawia się coraz więcej firm typu CRO . Dowodem na to, że jest niedawne wejście na rynek dwóch CRO o zasięgu globalnym: Chiltern oraz i3.
Dzięki temu rynek rosyjski rozwija się średnio w tempie 20% rocznie. Część respondentów uważa również że jakość badań klinicznych przeprowadzanych w Rosji poprawia się (organizacja przebiega coraz szybciej i efektywniej). Część wspomina bardzo dobre kwalifikacje badaczy oraz ich odpowiednie doświadczenie. Ponad 60% badaczy w Rosji ma stopień doktora i około 40% uczy na głównych uniwersytetach.
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl