6 na 10 Polaków (59%) słucha równie często muzyki polskiej i zagranicznej, a 84% badanych jest zdania, że przy odpowiednich dźwiękach łatwiej się odprężyć - wynika z badania "Preferencje muzyczne Polaków", przeprowadzonego przez TNS OBOP na zlecenie STX JAMBOREE.
Przeczytaj także:
Hierarchia wartości Polaków: rodzina najważniejsza
Z większym lub mniejszym zaangażowaniem, z muzyką styka się na co dzień niemal każdy Polak. Niemal jedna trzecia z nas (29%) z przyjemnością słucha muzyki – głównie wiodących gatunków w ramach kultury masowej i akceptowanych przez ogół społeczeństwa. Dla kolejnych 13% respondentów muzyka to prawdziwa pasja. Są to osoby, które lubią muzyczne eksperymenty, słuchają różnych, nowych gatunków muzycznych, a także często uczestniczą w wydarzeniach muzycznych. Natomiast ponad połowa rodaków (58%) to słuchacze przypadkowi, w których życiu muzyka odgrywa niewielką rolę.
Gatunkiem muzycznym najchętniej słuchanym przez Polaków jest pop, na drugim miejscu plasuje się wciąż popularne disco polo, na trzecim natomiast muzyka rockowa. Muzyka pop cieszy się szczególnie dużą popularnością wśród osób w wieku 15-39 lat, w tym gimnazjalistów. Disco polo to gatunek popularny głównie wśród mieszkańców wsi i małych miast, osób z wykształceniem podstawowym lub zasadniczym zawodowym oraz osób starszych w wieku powyżej 50 lat. Młodzi ludzie, szczególnie z miast, nie są fanami tego gatunku. Zamykający pierwszą trójkę rock najczęściej słuchany jest przez ludzi młodych, w wieku od 15 do 19 lat, mieszkańców miast. Natomiast blisko 3,3 miliona osób (10%) słucha, coraz bardziej popularnych w Polsce, gatunków muzyki jazzowej, smooth jazzowej i chill-out.
Polacy nie tylko chętnie słuchają muzyki, ale także zdarza im się podśpiewywać. Jedna trzecia Polaków (34%) deklaruje, że zdarza im się podśpiewywać podczas kąpieli. Ponad 4 mln Polaków (12%) jest również przekonanych co do swoich wokalnych umiejętności, uważa że umie śpiewać i że z powodzeniem mogłoby startować w muzycznych konkursach.