Bezpieczniej w górach
2003-09-21 01:21
19 września 2003 r zostały uruchomione dwa Centra Koordynacji Zintegrowanego Systemu Ratownictwa dla GOPR (w Rabce) i TOPR (w Zakopanem) obejmujące swym zasięgiem wszystkie pasma gór w Polsce. Tego dnia od godz. 14.00 zaczął działać górski numer ratunkowy 601 100 300. Było to możliwe dzięki współpracy górskich służb ratunkowych z siecią Plus GSM.
Przeczytaj także: Najszybszy internet mobilny i 5G w XII 2024 roku
Numer 601 100 300 jest dostępny dla użytkowników każdej sieci – zarówno komórkowej, jak i stacjonarnej. Dla użytkowników Plus GSM połączenia na ten numer są bezpłatne.Już za kilka tygodni rozpocznie się w górach sezon zimowy. Jak co roku setki tysięcy turystów odwiedzi miejscowości leżące we wszystkich pasmach polskich gór. Amatorzy białego szaleństwa oraz miłośnicy pieszych wędrówek narażeni są w trakcie uprawiania ulubionych sportów na liczne niebezpieczeństwa. Jednak dzięki Zintegrowanemu Systemowi Ratownictwa w sytuacjach zagrażających zdrowiu lub nawet życiu pomoc dotrze do nich niezwłocznie.
Centrum Koordynacji Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego mieści się w Zakopanem. Stąd też wydawane są wszelkie dyspozycje dla ratowników działających w obrębie Tatr. Natomiast Centrum Koordynacji Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego zlokalizowana jest w Rabce. Z tego miejsca dyspozytorzy inicjują oraz koordynują większość prac oraz akcji ratowniczych prowadzonych przez 7 regionalnych grup GOPR od Bieszczad po Karkonosze.
Centra Koordynacji dla TOPR oraz GOPR zbudowane są przy wykorzystaniu najnowszego sprzętu oraz specjalnego oprogramowania. Dzięki wdrożeniu zaawansowanych technologii odbioru i przesyłania informacji, większość operacji wykonywana jest w nim automatycznie (System Obsługi i Rejestracji Zgłoszeń). Sieć Plus GSM stanowi platformę wymiany informacji pomiędzy Centrum Koordynacji, zgłaszającym a Służbami Ratowniczymi na miejscu zdarzenia. Medium jest w tym wypadku zależne od wyposażenia i zakresu uczestnictwa poszczególnych jednostek w terenie. Może to być połączenie głosowe, SMS lub transmisja danych.
W przypadku zgłoszeń o niebezpieczeństwie wysyłanych przez abonentów Plus GSM znajdujących się w momencie zgłoszenia w górach, sieć w sposób automatyczny dokonuje przekierowań do poszczególnych grup TOPR lub GOPR. Oznacza to, że osoba zgłaszająca zostaje połączona z najbliższą grupą ratowników.
W przypadku zgłoszeń o niebezpieczeństwie od abonentów innych sieci, zgłaszający zostaje połączony z systemem IVR (Automatyczny System Informacji Głosowej), który informuje o tym jaki numer należy wybrać tonowo, żeby połączyć się z odpowiednimi grupami reagowania.
W celu skrócenia czasu zgłoszenia i ze względu na wyposażenie Grupy Podhalańskiej GOPR w Centrum Koordynacji wszystkie zgłoszenia z masywów BESKIDY, BIESZCZADY, GORCE i PIENINY zostają przekazane do tej grupy. Dyspozytorzy Grupy Podhalańskiej GOPR po połączeniu ze zgłaszającym ustalają miejsce zdarzenia i kierują właściwą dla tego miejsca Grupę GOPR.
Nowe Centra Koordynacji w Rabce oraz Zakopanem to rozszerzenie działającego od lipca br. Zintegrowanego Systemu Ratownictwa stworzonego przez Plus GSM we współpracy z jednostkami ratownictwa WOPR. Do tej pory uruchomiono trzy Centra: Świnoujście, Sopot i Giżycko, które koordynują prace ratowników na polskim wybrzeżu oraz na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.
Od początku lipca do końca sierpnia ratownicy korzystający z Zintegrowanego Systemu Ratownictwa odnotowali ponad 7000 zgłoszeń. Służby WOPR w tym czasie przeprowadziły około 900 akcji z czego ponad 50% zostało uruchomionych po wywołaniu połączenia na numer 601 100 100 (wodny numer ratunkowy) Udzielono pomocy ponad 400 osobom, które były w stanie zagrożenia życia.
Przeczytaj także:
W Plusie smartfony 50% taniej
oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl