eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyRynek pracy specjalistów I kw. 2008

Rynek pracy specjalistów I kw. 2008

2008-05-27 10:37

Przeczytaj także: Rynek pracy specjalistów 2007


Pracuj Index – czyli nowe spojrzenie na rynek pracy

fot. mat. prasowe

Wskaźnik Pracuj Index w podziale na branże

Wskaźnik Pracuj Index w podziale na branże

Po raz pierwszy eksperci Pracuj.pl zbadali także rynek pracownika, analizując zainteresowanie ofertami z poszczególnych branż i działów. W ten sposób powstał wskaźnik – Pracuj Index. Wskaźnik obrazuje relację między zapotrzebowaniem na pracowników (mierzonym liczbą ofert pracy) a popytem na pracę (mierzonym oglądalnością ogłoszeń). Wskaźnik dodatni oznacza większą podaż ofert pracy i mniejszy popyt na nie wśród kandydatów, ujemny zaś relację odwrotną, czyli większy popyt na pracę wśród kandydatów i mniejszą podaż miejsc pracy.

Z pierwszego zestawienia wynika, że o rynku pracownika możemy mówić w przypadku telekomunikacji i zaawansowanych technologii; bankowości, finansów i ubezpieczenia; przemysłu ciężkiego, IT, handlu i sprzedaży oraz budownictwa i nieruchomości, a także w odniesieniu do przemysłu lekkiego. Najwyższy dodatni Pracuj Index wskazuje branże, odnotowujące największe problemy z rekrutacją pracowników.

Z rynkiem pracodawcy mamy natomiast do czynienia w branżach: turystyka, hotelarstwo, gastronomia oraz prawo i obsługa prawna; edukacja, kształcenie, szkolenia; transport, logistyka oraz przemysł farmaceutyczny; branża FMCG; przemysł chemiczny, a także marketing, media i reklama. W tych branżach to pracodawcy dyktują warunki zatrudnienia i mogą przebierać w kandydatach zainteresowanych ofertami pracy. Największy wybór mają pracodawcy z branż o najniższym ujemnym wskaźniku Pracuj Index – obsługi prawnej i turystyki.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik Pracuj Index według działów w firmach

Wskaźnik Pracuj Index według działów w firmach

Eksperci Pracuj.pl wyliczyli również Pracuj Index dla poszczególnych działów w firmach. Wyniki tej analizy są dość zbieżne z wynikami analizy liczby ofert pracy według działów w firmach. Największe problemy z rekrutacją odnotowały działy: technologiczny, IT – oprogramowanie, handlowy, produkcji oraz księgowości. Natomiast największe ujemne wskaźniki Pracuj Index i tym samym najmniejsze problemy z rekrutacją zanotowały działy: tłumaczeń, prawny, personalny i kontroli jakości.

- Wskaźnik Pracuj Index pokazuje, że zjawisko rynku pracownika dotyczy tylko niektórych branż i zawodów – komentuje Przemysław Gacek. – Z jednej strony mamy na rynku pracy programistów, którzy zarabiają już nawet po kilkanaście tysięcy złotych i o których „biją się” pracodawcy. Z drugiej strony jednak, pracownicy edukacji i szkoleń czy turystyki mają problem ze znalezieniem pracy i to oni muszą się dostosować do wymagań pracodawców.

Informacje o badaniu
Raport „Rynek pracy specjalistów I kwartał 2008” został przygotowany na podstawie analizy 56126 ofert pracy, które zostały zamieszczone w I kwartale 2008 roku w portalu Pracuj.pl. Analiza dotyczy wyłącznie miejsc pracy oferowanych w przedsiębiorstwach osobom z wyższym wykształceniem. Nie obejmuje ofert zgłaszanych przez urzędy administracji publicznej ani propozycji kierowanych do studentów lub pracowników fizycznych.


poprzednia  

1 2

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: