Dotacje unijne 2007-2013 a zmiany procedur - porady
2008-05-15 11:33
Przeczytaj także: Fundusze UE: pytania i odpowiedzi
Dotacje na inwestycjeMinęły już trzy lata obecności Polski w Unii Europejskiej. Pierwszy okres programowania (lata 2004 – 2006) był czasem dostosowania się do standardów unijnych. Zmiany w obrębie obowiązujących wcześniej procedur mogą jednak stanowić przeszkodę w ubieganiu się o dotacje. I to nie tylko dla mało wprawionych w pozyskiwaniu funduszy firm, ale także dla doświadczonych w poprzednim okresie podmiotów.
Obserwując obecnie pojawiające się możliwości, a także bazując na doświadczeniach z lat poprzednich można sformułować kilka rad i wskazówek, które mogą zwiększyć skuteczność przedsiębiorców przy pozyskiwaniu dotacji, bądź też mogą posłużyć jako przewodnik dla początkujących beneficjentów.
Istotne jest, aby zacząć działać i zdobywać informacje na temat funkcjonujących programów i ogólnie dostępnych możliwości dofinansowania znacznie wcześniej niż rozpocznie się nabór wniosków. Mamy wtedy szansę dobrze przygotować się do aplikowania i nie popełnić błędów, które mogłyby wykluczyć dofinansowanie. W przypadku ciągłych naborów wniosków wczesne rozpoczęcie prac nad projektem pozwoli złożyć wniosek w możliwie jak najwcześniejszym terminie, co przyczyni się również do szybkiej oceny i wydania decyzji o dofinansowaniu.
Różnice w interpretacji
Ważne jest także to, by zdobywać informacje o dostępnych możliwościach pozyskania dofinansowania z kilku źródeł. Biorąc pod uwagę zdarzające się rozbieżności w interpretacji zapisów przez samych pracowników różnych instytucji zaangażowanych we wdrażanie programów unijnych, czasami warto wysyłać pisemne zapytania, do których urzędnicy mają obowiązek odnieść się również na piśmie. Informacje udzielane telefonicznie nie zawsze są precyzyjne, a poza tym trudno się będzie na nie powołać, jeśli udzielone wskazówki wprowadzą nas w błąd. A za błąd w projekcie odpowiadać będzie niestety beneficjent. Warto również na własna rękę wyszukać konkretne zapisy źródłowe i sprawdzić poprawność otrzymanych informacji. Jeśli jednak pierwszy raz zamierzamy ubiegać się o środki unijne na realizację inwestycji możemy mieć problem z dotarciem do odpowiednich dokumentów regulujących sposób podziału środków unijnych i ich prawidłową interpretacją. Dlatego też firmy mniej doświadczone mogą także rozważyć możliwość skorzystania z usług sprawdzonych firm konsultingowych specjalizujących się w pozyskiwaniu funduszy unijnych.
Dla osób planujących rozpoczęcie działalności gospodarczej istnieje możliwość skorzystania z dofinansowania „na start”. Do pozyskania jest 40 tys. zł na koszty uruchomienia działalności, a dodatkowo można pozyskać wsparcie pomostowe na okres do sześciu lub do dwunastu miesięcy obejmujące finansowe wsparcie wypłacane miesięcznie w kwocie nie większej niż równowartość minimalnego wynagrodzenia obowiązującego na dzień wypłaty dotacji, połączone z doradztwem oraz pomocą w efektywnym wykorzystaniu dotacji.
W przypadku osób, które prowadzą już działalność gospodarczą lub firm planujących nową inwestycję istnieje możliwość ubiegania się o dofinansowanie, którego wartość zależy od programu, w jaki wpisuje się dany projekt. Pułap dofinansowania i kwota wsparcia, o jakie można się ubiegać zależy m. in. od rodzaju i wartości inwestycji, lokalizacji przedsięwzięcia czy też od wielkości samego przedsiębiorstwa. Jeśli chodzi o programy skierowane do przedsiębiorców, mapa pomocy regionalnej określa na lata 2007 – 2013 wartość dofinansowania na poziomie trzydziestu procent dla Warszawy (od roku 2011 dla całego województwa mazowieckiego), zaś na poziomie czterdziestu-pięćdziesięciu na pozostałym terenie Polski. Dodatkowo w przypadku przedsiębiorstw mikro i małych pułap ten może być podniesiony o dwadzieścia, zaś w przypadku przedsiębiorstw średnich - o 10 procent.
oprac. : Aneta Maciąg / Fundusze Europejskie