eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPoczta Polska: jakość usług w 2007

Poczta Polska: jakość usług w 2007

2008-05-21 13:49

Poczta Polska: jakość usług w 2007

Ogólnopolskie wskaźniki terminowości w roku 2007 dla przesyłek priorytetowych obliczone na podstawie © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował raport z badań jakości powszechnych usług pocztowych w zakresie wskaźnika terminowości doręczeń przesyłek oraz w zakresie informacji o ilości i rodzajach zgłoszonych reklamacji oraz sposobie ich rozpatrzenia.

Przeczytaj także: Usługi pocztowe: uwolnienie rynku w 2013

Raport zawiera m.in. informacje o:
  • terminowości doręczeń przesyłek listowych zwykłych,
  • terminowości doręczania paczek pocztowych,
  • reklamacjach dotyczących powszechnych usług pocztowych.
Terminowość doręczeń przesyłek listowych zwykłych na terenie kraju w 2007 roku.

Badanie miało charakter ciągły i zostało przeprowadzone w terminach: od 01.01.2007 do 24.08. 2007 r. – I etap badania oraz od 3.09.2007 r. do 31.12.2007 r. – II etap badania. Wykonawcą badania była firma zewnętrzna, niezależna od operatora i organu regulacyjnego. II etap badania został przeprowadzany z uwzględnieniem parametrów przesyłek oraz rzeczywistych przepływów poczty w Poczcie Polskiej w poszczególnych relacjach.

Do czasu przebiegu przesyłek nie wliczano objętych badaniem dni ustawowo wolnych od pracy (niedziel i świąt) oraz wszystkich sobót. Przesyłki doręczone w sobotę traktowano, jak doręczone w najbliższy dzień roboczy następujący po tej sobocie, a przesyłki wrzucone do skrzynki w dzień roboczy, a ostemplowane w sobotę, niedzielę lub dzień świąteczny traktowano, jak ostemplowane w najbliższy dzień roboczy następujący po tej sobocie, niedzieli lub dniu świątecznym.

Do oceny terminowości przebiegu przesyłek priorytetowych zastosowano standard jakościowy „82% przesyłek doręczonych w terminie D+1”, natomiast dla przesyłek ekonomicznych przyjęto standard jakościowy „85% przesyłek doręczonych w terminie D+3”, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków wykonywania powszechnych usług pocztowych.

fot. mat. prasowe

Ogólnopolskie wskaźniki terminowości w roku 2007 dla przesyłek priorytetowych obliczone na podstawie

Ogólnopolskie wskaźniki terminowości w roku 2007 dla przesyłek priorytetowych obliczone na podstawie danych zbiorczych.

Wyniki przeprowadzonego badania pozwalają stwierdzić, że Poczta Polska najniższe wartości wskaźnika terminowości doręczania przesyłek listowych ekonomicznych uzyskuje dla relacji wieś-miasto powyżej 200 km (I etap badania) oraz wieś – wieś do 200 km (II etap badania), a dla przesyłek listowych priorytetowych dla relacji wieś-wieś powyżej 200 km (I etap badania) oraz miasto-wieś powyżej 200 km (II etap badania).

Wysokie wartości wskaźnika terminowości doręczeń przesyłek listowych zwykłych priorytetowych i ekonomicznych Poczta Polska osiąga dla przesyłek przekazywanych w relacjach lokalnych, przy czym dla przesyłek ekonomicznych w II etapie badania zaobserwowano znaczący spadek terminowości w tych relacjach (poniżej wymogu D+3 określonego w Załączniku Nr 2 do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków wykonywania powszechnych usług pocztowych.).

fot. mat. prasowe

Ogólnopolskie wskaźniki terminowości w roku 2007 dla przesyłek ekonomicznych obliczone na podstawie

Ogólnopolskie wskaźniki terminowości w roku 2007 dla przesyłek ekonomicznych obliczone na podstawie danych zbiorczych.

Uzyskane wskaźniki ogólnopolskie w roku 2007 dla przesyłek priorytetowych (77,21%) oraz dla przesyłek ekonomicznych (80,57%) są niższe od standardów określonych w Załączniku Nr 2 do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 9 stycznia 2004 r. w sprawie warunków wykonywania powszechnych usług pocztowych a także nie spełniają one aktualnie obowiązujących norm europejskich w tym zakresie.

Uwzględniając w badaniu (II etap badania) rzeczywiste przepływy poczty w Poczcie Polskiej w poszczególnych relacjach, uzyskane wskaźniki terminowości zarówno dla przesyłek priorytetowych jak i ekonomicznych spełniają wymogi odpowiednio D+1 i D+3 określone w Załączniku Nr 2 do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków wykonywania powszechnych usług pocztowych.

 

1 2 ... 4

następna

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: