Badania firmy PMR pokazują, że firmy budowlane nadal oceniają koniunkturę bardzo korzystnie, choć nieco gorzej niż pół roku wcześniej. Zdecydowana większość menedżerów największych polskich firm budowlanych pozytywnie ocenia obecną sytuację w branży. W dalszym ciągu utrzymują się jednak te same bariery rynkowe - niedobór siły roboczej i wysokie koszty pracy.
Przeczytaj także:
Budownictwo: dobra sytuacja finansowa u 86% polskich firm
Optymizm w sektorze budowlanym nadal wysoki
Badanie przeprowadzone przez firmę badawczą PMR na potrzeby raportu „Sektor budowlany w Polsce I połowa 2008 – Prognozy na lata 2008-2010” dowodzi, że na rynku budowlanym utrzymuje się bardzo dobra koniunktura. Ponad dwie trzecie największych firm budowlanych działających w Polsce ocenia sytuację w sektorze jako pozytywną.
W porównaniu do podobnego badania przeprowadzonego przez PMR we wrześniu 2007 roku, wystąpiło nieznaczne pogorszenie nastrojów – wówczas blisko 80% respondentów oceniało koniunkturę jako dobrą lub bardzo dobrą. Prognozy na przyszłość pozostają jednak optymistyczne – ponad 40% badanych firm spodziewa się poprawy sytuacji w ciągu najbliższych 12 miesięcy, a ponad połowa ankietowanych oczekuje, że koniunktura utrzyma się na obecnym, wysokim poziomie.
Jak wg respondentów wartość danego wskaźnika zmieni się w 2008 roku w porównaniu do 2007 r.?
Jak wg respondentów wartość danego wskaźnika zmieni się w 2008 roku w porównaniu do 2007 r.?
Kliknij, aby przejść do galerii (3)
PMR poprosił respondentów również o prognozy na rok 2008 dotyczące następujących wskaźników sytuacji na rynku budowlanym:
-
sprzedaży produkcji budowlano-montażowej
-
produkcji cementu
-
liczby wydawanych pozwoleń na budowę
-
ceny materiałów budowlanych
-
poziomu zatrudnienia w firmach budowlanych
-
poziomu wynagrodzeń w firmach budowlanych.
Ankietowani przewidywali zwyżki wszystkich sześciu wskaźników. Aż 95% firm spodziewa się dalszego wzrostu wynagrodzeń w budownictwie, a w porównaniu z badaniem z września 2007 r., bez zmian pozostał odsetek firm oczekujących wzrostu poziomu zatrudnienia oraz produkcji budowlano-montażowej. Co ważne, wyraźnie zmniejszył się odsetek respondentów spodziewających się dalszych zwyżek cen materiałów budowlanych. Niestety, zmalała też liczba firm przewidujących dalszy wzrost ilości wydawanych pozwoleń na budowę.