eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyEnergetyka odnawialna a bariery w Polsce

Energetyka odnawialna a bariery w Polsce

2008-05-20 12:57

Energetyka odnawialna a bariery w Polsce

Udział energii elektrycznej z OZE w całkowitej sprzedaży energii elektrycznej odbiorcom końcowym w P © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Do roku 2020 Polska musi zwiększyć do 15%, z obecnych 3,8% udział energii elektrycznej wytwarzanej ze źródeł odnawialnych. Jeśli nie osiągniemy tego poziomu, nasz kraj będzie musiał kupować tak zwane "zielone certyfikaty" od krajów mających nadwyżki w produkcji energii odnawialnej. Według ekspertów Grupy Energetycznej firmy doradczej Deloitte niezbędny jest szereg działań wspierających jej produkcję oraz likwidacja obecnie istniejących barier.

Przeczytaj także: Energia odnawialna a pakiet energetyczny UE

W całej Unii Europejskiej do 2020 roku ilość energii ze źródeł odnawialnych ma wzrosnąć do 20%. Według projektu nowej Dyrektywy w sprawie promocji odnawialnych źródeł energii Polska zobowiązana jest do zapewnienia udziału energii odnawialnej na poziomie 15%. W tej chwili produkuje 4 – 5%. Dla porównania, kraje takie jak Szwecja czy Łotwa będą musiały zapewnić udział energii z wiatru, słońca, wody czy biomasy w całkowitej energii sprzedanej odbiorcom końcowym na poziomie powyżej 40%. Kraje, które nie osiągną ustalonego dla siebie poziomu będą musiały płacić za tzw. „zielone” certyfikaty.

fot. mat. prasowe

Udział energii elektrycznej z OZE w całkowitej sprzedaży energii elektrycznej odbiorcom końcowym w P

Udział energii elektrycznej z OZE w całkowitej sprzedaży energii elektrycznej odbiorcom końcowym w Polsce w latach 2005 - 2014 [%]

„Krajowe regulacje przewidują, że w latach 2010 – 2014 udział odnawialnych źródeł energii w całkowitym jej zużyciu ma wynosić nieco ponad 10%. Z uwagi na przyjęcie przez Komisję Europejską nowej Dyrektywy, konieczne będzie dostosowanie regulacji krajowych do nowych celów unijnych. To jednak początek drogi, ponieważ zrealizowanie zakładanych celów wymaga całego szeregu zmian prawnych, które ułatwią produkcję energii ze źródeł odnawialnych w Polsce” – mówi Marek Kamiński, Dyrektor w Grupie Energetycznej Deloitte.

Unia Europejska pozostawia krajom członkowskim swobodę wyboru technologii, prowadzących do osiągnięcia zakładanego udziału energii odnawialnej. Według ekspertów Deloitte, w Polsce zdecydowanie największy potencjał rozwoju posiada energetyka oparta o biogaz i wiatr. W przypadku energetyki wodnej, która posiada obecnie największy udział w produkcji energii ze źródeł odnawialnych w Polsce, potencjał rozwoju jest umiarkowany, a w przypadku dużych elektrowni wodnych, niewielki.

fot. mat. prasowe

Struktura produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w latach 2000-2006

Struktura produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w latach 2000-2006

„Obecnie koszt wytworzenia 1 MWh ze źródeł odnawialnych jest znacznie wyższy, niż w przypadku energii wytworzonej ze źródeł konwencjonalnych. Odnawialne źródła energii mają jednak praktycznie nieograniczone zasoby i są przyjazne dla środowiska, co powoduje, że warto zapewnić odpowiedni system wsparcia do ich rozwoju. Na poprawę konkurencyjności OZE w stosunku do paliw kopalnych wpływa również brak kosztów związanych z emisją dwutlenku węgla oraz niskie tzw. koszty „zewnętrzne ” – dodaje Aleksander Gabryś z Deloitte.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: