Nieuczciwe obiekty gastronomiczne
2008-05-26 00:57
Udział placówek gastronomicznych, w których stwierdzono różnego rodzaju nieprawidłowości w ogółem sk © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Co i gdzie jedzą Polacy?
W I kwartale 2008r. Inspekcja Handlowa przeprowadziła kontrolę prawidłowości i rzetelności funkcjonowania punktów handlu detalicznego i usług gastronomicznych w rejonach o nasilonym ruchu turystycznym, w tym przy wyciągach narciarskich i szlakach turystycznych.W placówkach gastronomicznych pobrano do badań łącznie 156 próbek różnego rodzaju wyrobów kulinarnych, takich jak: flaki wołowe, bigos, bogracz, fasolka po bretońsku, krokiety, gulasz wołowy, pierogi oraz napary kawy i napoje alkoholowe. Zakwestionowano ogółem 37 próbek (23,7% zbadanych).
fot. mat. prasowe
Udział placówek gastronomicznych, w których stwierdzono różnego rodzaju nieprawidłowości w ogółem sk
Ponadto w co piątej placówce oferowano niewłaściwej jakości potrawy i napoje, w podobnej ilości placówek stwierdzono nierzetelną obsługę. Zakwestionowano prawidłowość pobierania i wyliczania należności. Stwierdzone wady jakości w wyrobach kulinarnych to przede wszystkim zaniżona w stosunku do deklaracji zawartość farszu, składnika głównego (zwłaszcza mięsnego), oraz wady organoleptyczne takie jak: uszkodzenia, rozklejenia, popękania z wyciekiem nadzienia po obróbce termicznej. W napojach alkoholowych najczęściej stwierdzano obniżoną moc (w drinkach) oraz zaniżoną objętość, a w przypadku naparów kawy zmniejszony udział surowca, z którego przygotowano napar.
fot. mat. prasowe
Wadliwość wyrobów i napojów oferowanych w gastronomii
W trakcie kontroli dokonano na miejscu w placówkach gastronomicznych oceny świeżości surowców używanych do produkcji potraw i gotowych wyrobów. Były to: sałata, cebula, pomidory, marchew, ziemniaki, kapusta, pieczarki, filety drobiowe, kebaby, wędlina, twaróg, oleje oraz wyroby kulinarne takie jak: bigos, flaki, pierogi i inne, niestwierdzając istotnych nieprawidłowości.
W niektórych skontrolowanych placówkach potrawy do konsumpcji przygotowywano z zamrożonych surowców, półproduktów i wyrobów kulinarnych, czasami nawet pochodzących z własnej produkcji, np.: w 4 restauracjach i gospodzie przechowywano 22 partie półproduktów i surowców oraz 7 partii wyrobów kulinarnych (w tym 4 własnej produkcji) w stanie zamrożenia, w niezabezpieczonych woreczkach foliowych i bez zachowania segregacji asortymentowej w tej samej zamrażarce, z których następnie przygotowywano potrawy do konsumpcji.
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl