Mapa Rynku Pracy - Sierpień 2003
2003-09-23 01:11
© fot. mat. prasowe
Sierpień, jako ostatni miesiąc wakacji nie przyniósł istotnych zmian w ocenach bieżącej sytuacji. Z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że w sierpniu w przemyśle dominowały optymistyczne oceny ogólnego klimatu koniunktury - poziom optymizmu wzrósł w stosunku do lipca. Na poprawę koniunktury miały wpływ m.in. lepsze niż przed miesiącem oceny nowych zamówień w przemyśle oraz poprawiającej się sytuacji finansowej przedsiębiorstw.
Sytuację oceniły lepiej firmy prywatne, poziom optymizmu w przedsiębiorstwach należących do sektora publicznego był nieco niższy. Ostrożniejsi byli w ocenach przedsiębiorcy z firm sektora budowlanego – w tym sektorze ogólny klimat koniunktury był oceniany gorzej niż przed miesiącem.
Nadchodzące miesiące pokażą na ile trwałe jest ożywienie gospodarcze, na które wskazują m.in. wzrost produkcji przemysłowej oraz eksportu i popytu konsumpcyjnego.
Choć stopa bezrobocia w lipcu podobnie jak w czerwcu wyniosła 17,8%, a prognozy wiceministra Hausnera na sierpień przewidują jej spadek poniżej tego poziomu, większość ekonomistów uważa, że spadek bezrobocia w Polsce ma charakter sezonowy, a rzeczywisty wzrost zatrudnienia pojawi się w Polsce wraz ze wzrostem inwestycji.
Trudną sytuację na rynku pracy rząd chce poprawić tworząc nową ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Do jej założeń będzie należało m.in. aktywizowanie bezrobotnych, ze szczególnym uwzględnieniem absolwentów i osób po 50 roku życia, które stanowią największy odsetek pozostających bez zatrudnienia.
Poprawia się koniunktura u naszego największego sąsiada – Rosji. Rosyjska gospodarka osiągnęła najwyższe od trzech lat tempo wzrostu. Budzenie się ze snu "rosyjskiego niedźwiedzia" może oznaczać utrzymanie ożywienia gospodarczego również w naszym kraju.
Praca w internecie:
- topjobs - 300
- jobs.pl - 195*
- cv.online - 69
- jobpilot - 1470
- pracuj.pl - 831
- onet.pl - 1237*
- wp.pl - 1940
(dane pochodzą od portali - z wyjątkiem liczb oznaczonych gwiazdką, określonych wg szacunków TMP/Hudson)
Praca - branże
Sierpień przyniósł kolejny spadek liczby zamieszczanych ogłoszeń. Może mieć to związek z końcówką sezonu wakacyjnego – na urlopy ruszyli wszyscy ci, którzy nie zrobili tego w poprzednich miesiącach, albo też letnie ożywienie na rynku pracy spowodowane rekrutowaniem pracowników sezonowych mamy już za sobą.
Mimo, że na rynku obserwowaliśmy zastój niektóre branże poszukiwały nowych pracowników. Tradycyjnie najwięcej ogłoszeń zamieścili pracodawcy z branży produkcyjno-przemysłowej, choć ogólna ilość ogłoszeń pochodzących z tej branży spadła do 15,3%. Nie zmieniła się pozycja branż FMCG i handlu detalicznego – ich udział w rynku ogłoszeń, podobnie jak w lipcu wyniósł po 11%. Na polskim rynku ciągle rośnie sprzedaż detaliczna, dlatego sytuacja branży handlu detalicznego będzie zapewne coraz lepsza. W sierpniu wzrosła ilość ogłoszeń pochodzących z sektora finansowo-bankowego. Może być to sygnałem poprawiającej się sytuacji w tej branży, na którą ma wpływ między innymi zwiększenie zainteresowania kredytami. Wprowadzenie podatku VAT na materiały budowlane oraz przystąpienie Polski do struktur UE może spowodować wzrost cen mieszkań, dlatego wiele osób chce zdążyć z kupnem lokum lub budową domu przed majem – stąd rosnący popyt na kredyty mieszkaniowe.
Więcej wakatów niż przed miesiącem oferowali pracodawcy z branży mediów i reklamy (wzrost z 6,4% do 9,3% wszystkich ogłoszeń). Niewątpliwie przyczyniło się do tego zniesienie zakazu reklamy piwa. Na ulicznych bilboardach znowu pojawiły się reklamy piwa, a branża reklamowa powiększa szeregi swoich pracowników. Browary jeszcze niedawno należały do największych reklamodawców; ich powrót na rynek reklam może oznaczać dla branży dalszą poprawę jej sytuacji.
Branże logistyczna i teleinformatyczna również zamieściły więcej ogłoszeń niż przed miesiącem. W tej ostatniej najwięcej ogłoszeń zamieścili operatorzy sieci komórkowych, którzy przygotowują się do ostrej rywalizacji w nadchodzących miesiącach.
fot. mat. prasowe
Praca - stanowiska
Zmiany w zapotrzebowaniu na określonych specjalistów jakie przyniósł sierpień są raczej kosmetyczne. Pracodawcy poszukiwali mniej sprzedawców niż w poprzednich miesiącach, ale grupa ta ciągle znajduje się na czele stanowisk, na które jest największy popyt na rynku pracy (44% wszystkich ogłoszeń).
Wzrosła ilość ofert pracy dla stanowisk logistycznych z 6% na 7%. Najwięcej miejsc pracy czekało na kurierów oraz spedytorów międzynarodowych. Pracodawcy szukali także więcej niż przed miesiącem pracowników działów produkcji – głównie technologów i specjalistów ds. utrzymania jakości.
Zwiększyła się również liczba ofert dla stanowisk, które nie stanowią dużego udziału w ogólnej liczbie ogłoszeń. W sierpniu zwiększyła się ogólna liczba ofert kierowanych do pracowników ubezpieczeń i wyniosła prawie 3%. Najbardziej poszukiwanymi pracownikami w tej grupie byli agenci ubezpieczeniowi. Więcej ofert dla siebie niż zazwyczaj mogli znaleźć także pracownicy działów HR . Firmy zamieściły prawie 2% ogłoszeń adresowanych do nich i poszukiwały głównie trenerów, konsultantów i specjalistów ds. szkoleń.
Zmniejszyło się zainteresowanie pracodawców specjalistami ds. IT (2,5%) oraz – i to znacznie - przedstawicielami wolnych zawodów (z 4,9 % na 1,8%). Ponieważ w tym roku szkoły rozpoczęły nabór nauczycieli i lektorów językowych w czerwcu i lipcu, w sierpniu poprzedzającym nowy rok szkolny liczba ofert była mniejsza.
Nie zmieniło się istotnie w porównaniu do lipca zapotrzebowanie na pracowników działów marketingu, oraz pracowników administracyjnych i finansowych.
fot. mat. prasowe
oprac. : M. Balwin, U. Czaplarska / Hudson Global Resources