Zadowolenie Polaków z pracy wg branż 2008
2008-05-30 01:07
Wskaźnik TRI*M satysfakcji pracowników w podziale na branże © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Satysfakcja Polaków z pracy 2010
Ogólna satysfakcja Polaków zatrudnionych na stałe lub czasowe umowy o pracę kształtuje się na poziomie 43 punkty w skali TRI*M. Wśród najbardziej usatysfakcjonowanych swoją pracą, w podziale na branże, znajdują się pracownicy administracji państwowej: 60% z nich, na podstawie własnego doświadczenia, poleciłoby swoim znajomym instytucje, w których pracują, a 70% - stwierdziło, że ponownie ubiegałoby się o pracę w obecnym miejscu zatrudnienia.fot. mat. prasowe
Wskaźnik TRI*M satysfakcji pracowników w podziale na branże
W dalszej kolejności do najbardziej zadowolonych grup należą branże: hotelarska, budownictwo, działalność usługowa oraz pośrednictwo finansowe.
Najmniej ze swojej pracy zadowolone są osoby zajmujące się rolnictwem, łowiectwem, leśnictwem oraz rybactwem – 27% z nich nie poleciłoby swoim znajomym miejsca, w którym pracują, natomiast ponad jedna trzecia badanych (36%) z tego sektora nie ubiegałaby się ponownie o pracę w obecnym miejscu zatrudnienia. W drugiej kolejności, do najbardziej niezadowolonych grup należy branża produkcyjna, w przypadku której jedna trzecia osób bardzo nisko ocenia zaangażowanie osób w firmie, z którymi współpracuje na co dzień, a podobny odsetek badanych (31%) stwierdził również, że nie poleciłby firmy, w której pracuje swoim znajomym.
Wśród pracowników niezadowolonych ze swojej pracy znajdują się również osoby pracujące w handlu, ochronie zdrowia, opiece socjalnej, transporcie oraz górnictwie.
„Należy zauważyć, iż ogólny wynik dla Polski uzyskany w 2008 r. - 43 punkty w skali TRI*M - oznacza umiarkowany poziom satysfakcji. Co ciekawe jest on niższy o 6 punktów w stosunku do roku 2007, a także o 16 punktów niższy od średniej wartości Indeksu TRI*M dla Europy, uzyskanego z badań pracowniczych” – komentuje Beata Durka, Lider Sektora Badań Finansowych i Usług Profesjonalnych TNS OBOP.
Informacje o badaniu
Dane pochodzą z badania face-to-face typu omnibusowego, przeprowadzonego na reprezentatywnej grupie Polaków, będących pracownikami najemnymi, pracującymi na umowę o pracę lub na kontrakcie, w wieku powyżej 15. roku życia. Badanie zrealizowano w lutym 2008. Na otrzymanych danych zostały przeprowadzone analizy, zgodnie z metodologią TRI*M.
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl