eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropaTydzień 23/2008 (02-08.06.2008)

Tydzień 23/2008 (02-08.06.2008)

2008-06-07 22:56

Przeczytaj także: Tydzień 22/2008 (26.05-01.06.2008)

  • W opinii ekspertów PKB Niemiec wzrośnie w 2008 r. o 2,1%, w 2009 wyniesie o 2% (w 2007 wzrost gospodarczy w Niemczech wyniósł 2,5%, a w 2006 r. 2,9%).
  • Od lipca ubiegłego roku Francja otworzyła swój rynek dla polskich absolwentów francuskich uczelni z tytułem Master, czyli odpowiednikiem polskiego magistra. Od połowy tego roku francuski rynek będzie w pełni otwarty dla naszych pracowników. Nie należy jednak liczyć się ze znaczącą emigracją Polaków do tego kraju. Na przeszkodzie stoi mniejsza znajomość języka i mniej atrakcyjne płace niż w Wielkiej Brytanii, Irlandii, a nawet w Niemczech.
  • Coraz bardziej prawdopodobne jest to, że Europejski Bank Centralny (EBC) w przyszłym miesiącu może podwyższyć stopy procentowe. Główną przyczyną jest rosnąca inflacja. W ubiegłym tygodniu EBC utrzymał stopy procentowe bez zmian (podstawowa benchmarkowa stopa procentowa EBC wynosi nadal 4%).
  • W 2007 r. unijni przywódcy ustalili, że emisja CO2 zostanie (najpóźniej do 2020 r.) ograniczona o 20%. Jednak bez odpowiedzi pozostaje pytanie, jak podzielić te limity pomiędzy poszczególne państwa. Także niewiadomą jest, jak te limity będą podzielone po 2012 roku. Propozycja KE oparta na danych z 2005 roku nie jest akceptowana, dlatego swoją w tym zakresie przygotowują rządy Węgier przy współpracy władz Bułgarii, Estonii, Litwy, Łotwy, Rumunii i Słowacji. Polska także przygotowuje własna propozycję (opartą na danych z 1990 roku). Obydwie są korzystniejsze dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Propozycja ta budzi sprzeciw Hiszpanów, Portugalczyków i Włochów, a także Niemców.
  • Unijni ministrowie finansów zatwierdzili wejście Słowacji do strefy euro od 1 stycznia 2009 roku. Słowacja będzie pierwszym krajem Europy Wschodniej, w którym narodową walutę zastąpi euro, i czwartym z nowych krajów członkowskich: po Słowenii, Cyprze i Malcie. PKB Słowacji wzrósł w I kwartale 2008 r. o 8,7% r/r, po wzroście w IV kw. 2007 r. o rekordowe 14,3%.
  • W opinii analityków CitiGroup rynkowi nieruchomościom w Wielkiej Brytanii i Irlandii grozi załamanie. W ich opinii ok. 250 tys. osób musi liczyć się z tym, że obecna wartość rynkowa ich nieruchomości jest niższa niż kredyt hipoteczny, który są winne bankom. Ceny nieruchomości od jesieni ub.r. spadły średnio o 7%, a do końca tego roku mogą spaść o kolejne 15%.
  • Inflacja w Szwajcarii jest najwyższa od 1993 r. Ceny konsumpcyjne w tym kraju wzrosły w maju o 2,9% r/r, (w kwietniu wzrost ten wyniósł o 2,3%). To skutek bardzo wysokich cen ropy naftowej i rosnących kosztów energii. Ceny oleju opałowego wzrosły w ciągu ostatniego roku o 58%, a benzyny o 7,5%. Ceny diesla zwyżkowały o 21%. PKB Szwajcarii wzrósł w I kw. 2008 roku o 0,3 % kw/kw (po wzroście w IV kwartale 2007 roku o 0,9%) i wzrósł w I kw. 2008 roku o 3% rok do roku, po wzroście w IV kwartale o 3,6%. To najsłabsze tempo wzrostu od 3,5 roku.
  • PKB Węgier wzrósł w I kwartale 2008 roku o 1,7% r/r (po wzroście w IV kwartale 2007 roku o 0,8%). Węgierski rząd zakłada na ten rok wzrost PKB o 2,4% (w 2007 roku PKB Węgier wzrósł o 1,3%, a w 2006 roku o 4%).
  • Według szacunków rządowych inflacja na Ukrainie w całym 2008 roku będzie wyższa niż 16%, a PKB wzrośnie o 6-7%.Głównymi czynnikami wpływającymi na inflację jest wzrost cen nośników energii oraz produktów spożywczych (inflacja w kwietniu wyniosła 3,1% m/m, a w okresie od stycznia do kwietnia ceny wzrosły o 13,1%).
  • Na zakończonym w Rydze szczycie Rady Państw Morza Bałtyckiego państwa nadbałtyckie występujące wcześniej aktywnie przeciw budowie rosyjsko-niemieckiego gazociągu Nord Stream obecnie zajęły neutralne stanowisko. Wyraźny sprzeciw wyraziła tylko Polska.
  • Coraz bardziej realna jest realizacja projektu gazociągu Skanled łączącego Norwegię, Szwecję i Danię. Ma to szanse przybliżyć norweski gaz do Polski i stwarza coraz bardziej realną jego dostawę z Danii do Polski przez tzw. gazociąg tzw. Bałtycki.
  • W Holandii do internetu trafia 18,5% zleceń na reklamę. Kolejne miejsca zajmują: Norwegia, Wielka Brytania, Dania, Szwecja, Niemcy i Polska. W naszym kraju już 10% ogólnych wydatków na reklamę w Polsce trafia do internetu.
  • Rząd brytyjski otworzył przetarg na budowę do 2020 r. przybrzeżnych turbin wiatrowych o mocy do 25.000 MW, czyli trzykrotnie przewyższającej moc obecnie budowanej sieci. W ten sposób zwiększy się łączną moc budowanych turbin do 33.000 MW. Według założeń Wielka Brytania ma stać się pierwszym państwem na świecie pod względem liczby przybrzeżnych farm wiatrowych. Planuje się, by do 2020 r. około 40% energii brytyjskiej będzie produkowane przez farmy wiatrowe.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

PERSPEKTYWY UNIJNEJ EUROPY I POLSKI WIDZIANE OCZAMI INWESTORÓW

Ostatni raport Ernst&Young przynosi nowe opinie i oceny dotyczące Europy i Polski. Tym razem dotyczy on atrakcyjności regionów i krajów dla światowych inwestorów. Wynika z niego, że Europa traci pozycję lidera atrakcyjności miejsc do inwestowania na rzecz krajów Azji - Chin i Indii. Także Polska spadła poza pierwszą dziesiątkę najatrakcyjniejszych krajów świata (w ubiegłych latach była wyżej w tym rankingu, bo na 5 miejscu w 2005 i na 7 miejscu w 2006 r.).

Nasz kraj postrzegany jest przez inwestorów jako najatrakcyjniejsze miejsce przyszłych potencjalnych inwestycji przez 18% ankietowanych, jako miejsce preferowanych inwestycji Niemcy wskazuje 16% , a Rosję 12%.

Mimo spadku atrakcyjności inwestycyjnej naszego kraju eksperci wskazują, że powinniśmy starać się skorzystać z jeszcze dobrej atmosfery wokół naszego kraju, a także winniśmy wykorzystać sytuację na światowych rynkach, która sprzyja rewizji dotychczasowych decyzji inwestycyjnych, bo właśnie teraz liczne firmy są przenoszone do innych krajów. Powinniśmy więc przyspieszyć reformy, i szybko dążyć do poprawy stanu naszej infrastruktury technicznej i infrastruktury wiedzy. Z cytowanego raportu wynika, że dzięki tym inwestycjom Polska jest na drugim miejscu w Europie jeśli chodzi o liczbę nowych miejsc pracy tworzonych przez inwestycje zagraniczne, natomiast nasz kraj jest na siódmym miejscu w Europie pod względem liczby projektów inwestycyjnych.

W 2007 roku najwięcej inwestycji zagranicznych trafiło w Europie do Wielkiej Brytanii, Francji i Holandii. Warto tu dodać, że Europa Zachodnia to miejsce inwestycji usługowych, głównie dla biznesu, podczas gdy Europa Wschodnia to miejsce lokalizacji inwestycji produkcyjnych. Jednak warto tu dodać, że w tej klasyfikacji liderują Stany Zjednoczone i znaczącą pozycję mają Chiny.

Z badań Ernst&Young wynika, że do najważniejszych kryteriów decydujących o wyborze lokalizacji inwestycji w danym kraju należą: stabilny system prawny i polityczny, infrastruktura logistyczna i transportowa oraz infrastruktura telekomunikacyjna.

Badania potwierdzają jednak wysoką pozycję Europy z punktu widzenia potencjału innowacyjnego

Polska jest korzystnie postrzegana przez inwestorów ze względu na lokalizację, członkostwo w UE, duży rynek wewnętrzny, młodą i dobrze wykształconą kadrę. Nie mniej znaczącym atutem są nasze plany inwestycyjne na najbliższe lata (szacowane na ok. 80 mld euro). Eksperci jednak liczą się z obniżką poziomu inwestycji w Polsce w związku z zawirowaniami na światowych rynkach finansowych i osłabieniem dynamiki wzrostu gospodarczego.

Już nie wzbudza wątpliwości teza, że centrum światowej gospodarki oraz związanej z nią inwestycji przenosi się w stronę Indii i Chin oraz do krajów sąsiadujących z nimi, a szansą Europy może być tylko przekształcenie się w światowe centrum badań i tworzenia innowacji.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: