eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyNadużycia w firmach 2008

Nadużycia w firmach 2008

2008-06-10 11:55

Blisko 75% prezesów największych polskich firm uważa, że nadużycia gospodarcze stanowią poważny problem i zagrożenie dla gospodarki. Zdecydowanie najpowszechniejszym nadużyciem jest łapownictwo i korupcja, które wskazuje 80% badanych. Jednocześnie firmy nadal nie podejmują aktywnych działań mających zapobiegać występowaniu nadużyć. To główne wnioski nowej edycji raportu firmy doradczej Deloitte "Nadużycia - niewidzialny wróg przedsiębiorstw 2008".

Przeczytaj także: Nadużycia gospodarcze w polskich firmach

Jakub Bojanowski, Partner Deloitte i współautor raportu komentuje: ”Głównymi przyczynami nadużyć, według pytanych, są czynniki zewnętrzne w stosunku do kierowanych przez nich organizacji. Przede wszystkim jakość przepisów prawa (50%), skuteczność wymiaru sprawiedliwości (44%) oraz przyzwolenie społeczne (38%)”.

Wśród nadużyć o charakterze wewnętrznym najczęstsze to: nieuzasadnione zakupy, sprzeniewierzenie majątku firmy przez pracownika oraz nieuprawnione wykorzystanie majątku firmy. Jeśli chodzi o nadużycia zewnętrzne, respondenci wskazali przede wszystkim: manipulowanie procesem przetargowym, ukryte prowizje, bezpodstawne zaciąganie zobowiązań oraz łapówkarstwo.

Z badań wynika, że nadużyć gospodarczych najczęściej dopuszczali się pracownicy oraz menedżerowie niższego szczebla. Może to oznaczać, że te osoby dobrze znają słabości systemu kontroli wewnętrznej i w efekcie decydują się na wykorzystanie tych słabości dla własnych korzyści.

W kwestii konsekwencji wyciąganych w stosunku do osób, które dopuściły się nadużyć, warto podkreślić, że na wybór drogi postępowania karnego zadecydowało się ok. 33% respondentów, zaś postępowania cywilnego ok. 19%. Największa grupa respondentów wskazała na zwolnienie dyscyplinarne na podstawie art.52 Kodeksu Pracy. W dalszej kolejności spółki wymieniły wypowiedzenie umowy przez pracodawcę oraz rozwiązanie umowy z pracownikiem za porozumieniem stron.

Największa grupa badanych – ponad 84%, wskazała na straty finansowe, zaś około 50% respondentów na obniżenie morale pracowników jako podstawowe skutki nadużyć. Obie kategorie przekładają się bezpośrednio na wydajność i funkcjonowanie przedsiębiorstwa. I tym samym obligują one do zwrócenia większej uwagi na zarządzanie ryzykiem wystąpienia nadużyć.

„Zaledwie 1/3 firm wskazała, że posiada już stosowne rozwiązania organizacyjno-proceduralne w zakresie zarządzania ryzykiem. Jednocześnie ok. 20% zadeklarowało chęć i potrzebę wdrożenia systemu zarządzania ryzykiem w najbliższym czasie”- podkreśla Jakub Bojanowski.

 

1 2

następna

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: