Rząd o tańszym Internecie
2003-10-01 00:44
Rząd zapoznał się z propozycjami roboczego zespołu, dotyczącymi obniżenia cen dostępu do Internetu. Zespół ten zaproponował m.in. uznanie usług dostępu do Internetu za usługę powszechną, co pozwoliłoby na kontrolę cen przez URTiP. Jednak w opinii rządu, na obniżenie cen największy wpływ może mieć tylko wzrost konkurencji w tym segmencie usług telekomunikacyjnych.
Przeczytaj także: Ile kosztuje dostęp do internetu? W Polsce najlepsze oferty
Premier Leszek Miller zapowiedział utworzenie zespołu już w sobotę, podczas konferencji prasowej na której był prezentowany rządowy projekt budżetu na rok 2004. Jednak dla lepszej koordynacji prac w tej sprawie, rząd zdecydował o przekształceniu tego doraźnego, roboczego zespołu w oficjalny Zespół Międzyresortowy, powołany zarządzeniem premiera.Zespół ten podejmie działania dotyczące podatku VAT w zakresie dostępu do Internetu dla placówek edukacyjnych, tak aby po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej możliwe było zwolnienie z tego podatku polskich placówek edukacyjnych.
Zespół ten pracuje równocześnie nad innymi wariantami działań, które w sposób trwały wpłyną na obniżenie cen dostępu do Internetu dla wszystkich użytkowników. Wśród rozpatrywanych wariantów oraz planowanych działań znajdują się m.in.:
- Uznanie dostępu do Internetu za tzw. usługę powszechną czyli świadczoną po niewielkich, uzasadnionych kosztach, której cena podlega kontroli Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty,
- Wprowadzenie autentycznej konkurencji na lokalnym rynku usług dostępu do Internetu poprzez uwolnienie tzw. pętli abonenckiej,
- Stymulowanie rozwoju bezprzewodowego dostępu do Internetu w zakresie częstotliwości niewymagających pozwoleń,
- Rozdysponowanie częstotliwości radiowego dostępu abonenckiego, który pozwoli na rozwój dostępu radiowego do Internetu,
- Wspieranie projektów wykorzystujących fundusze strukturalne UE dla rozwoju lokalnych sieci szerokopasmowych, z uwzględnieniem projektowanych rozwiązań dotyczących Partnerstwa Publiczno Prywatnego.
Rada Ministrów podejmie też na forum UE inicjatywę dotyczącą zmiany dyrektywy Unii Europejskiej w sprawie podatku VAT, która pozwoliłaby na specjalne traktowanie usług dostępu do Internetu.
Rząd jednocześnie przypomniał, że najskuteczniejszym czynnikiem obniżania cen dostępu do Internetu jest wzrost konkurencji. W opinii rady ministrów wzrostowi konkurencji na rynku ma służyć wchodzący w życie z dniem 1 października br. kolejny pakiet regulacji prawnych (nowela ustawy prawo telekomunikacyjne wraz z rozporządzeniami).
Przeczytaj także:
Plus obniża ceny internetu w roamingu
oprac. : Grzegorz Gacki / CentrumPrasowe.net