eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyKoniunktura gospodarcza VI 2008

Koniunktura gospodarcza VI 2008

2008-06-29 00:10

Przeczytaj także: Koniunktura gospodarcza V 2008


W jednostkach branży meble, rtv, agd odnotowuje się wzrost bieżącej sprzedaży towarów zbliżony do zgłaszanego w ubiegłym miesiącu. Sytuacja finansowa przedsiębiorstw jest niezadowalająca, choć nieznacznie lepsza niż przed miesiącem. Nadmierne zapasy towarów, mimo ich niewielkiego zmniejszenia powodują, że w najbliższych miesiącach wzrost zamówień na towary u dostawców może być mniejszy niż przewidywano przed miesiącem. Przewiduje się nieco wolniejszy niż oczekiwano w maju wzrost sprzedaży towarów. Mimo to prognozy sytuacji finansowej przedsiębiorstw są lepsze od formułowanych w ubiegłym miesiącu. W maju sygnalizowany jest wzrost bieżących i przyszłych cen towarów, choć wolniejszy niż zgłaszano miesiąc wcześniej. Dyrektorzy przedsiębiorstw planują w mniejszym stopniu niż przewidywano przed miesiącem rozszerzyć zatrudnienie.

W czerwcu przedsiębiorstwa branży pojazdy samochodowe sygnalizują utrzymanie bieżącego poziomu sprzedaży. Odpowiednie prognozy są pozytywne, choć ostrożniejsze od zgłaszanych w ubiegłym miesiącu. Oceny bieżącej i przyszłej sytuacji finansowej przedsiębiorstw są mniej optymistyczne od formułowanych przed miesiącem. Nieznacznie zwiększają się nadmierne zapasy towarów. W konsekwencji wzrost zamówień na towary u dostawców może być nieco mniejszy od prognozowanego w maju. Diagnozy i prognozy dotyczące wzrostu cen są ostrożniejsze od formułowanych w ubiegłym miesiącu. Dyrektorzy przedsiębiorstw planują nieznaczny wzrost zatrudnienia, choć mniejszy niż przewidywano przed miesiącem.

W branży włókno, odzież, obuwie przedsiębiorcy sygnalizują w czerwcu nieco szybszy niż przed miesiącem wzrost bieżącej sprzedaży. Sytuacja finansowa jednostek handlowych oceniana jest pozytywnie, nieznacznie lepiej niż przed miesiącem. Prognozy sprzedaży i sytuacji finansowej w najbliższych miesiącach są korzystne, choć ostrożniejsze od przewidywań z maja. Utrzymują się nadmierne zapasy towarów. Ilość towarów zamówionych u dostawców będzie nieznacznie ograniczana. W czerwcu przedsiębiorstwa zgłaszają wzrost bieżących cen towarów zbliżony do sygnalizowanego przed miesiącem. Prognozy w tym zakresie wskazują na nieco wolniejszy niż przewidywano w maju wzrost cen. Dyrektorzy przedsiębiorstw planują zwiększać zatrudnienie jedynie w niewielkim stopniu.

W czerwcu sygnalizowany jest bardziej znaczący niż przed miesiącem wzrost sprzedaży żywności. Sytuacja finansowa badanych przedsiębiorstw jest oceniana pozytywnie, nieco lepiej niż w maju. Stan zapasów towarów nieznacznie przekracza poziom uznawany za wystarczający. Prognozy dotyczące sprzedaży i sytuacji finansowej przedsiębiorstw w najbliższych trzech miesiącach są pozytywne, choć ostrożniejsze od formułowanych w maju. Ilość towarów zamawianych u dostawców może rosnąć w mniejszym stopniu niż planowano przed miesiącem. Sygnalizowany jest szybszy niż w ubiegłym miesiącu wzrost bieżących i przyszłych cen żywności. Dyrektorzy przedsiębiorstw przewidują niewielki wzrost zatrudnienia.

Spośród badanych jednostek 5,2% deklaruje, że nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności (5,0% w maju, 3,8% przed rokiem). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa związane są z konkurencją na rynku (barierę tę sygnalizuje – tak jak w zeszłym miesiącu – 70% przedsiębiorstw oraz 71% w czerwcu ub.r.), kosztami zatrudnienia (63% w czerwcu br. i przed rokiem, 64% w maju) oraz wysokimi obciążeniami na rzecz budżetu (54% w czerwcu, 53% w maju, 55% w czerwcu 2007 r.). W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku odnotowano jedynie niewielkie zmiany poziomu odczuwania poszczególnych barier: największy spadek odnosił się do bariery dotyczącej trudności w rozrachunkach z kontrahentami (z 15% na 13%), największy wzrost – bariery dotyczącej wysokich odsetek bankowych (z 11% na 13%).

Najczęściej wybieranymi źródłami finansowania środków obrotowych są fundusze własne – 69% (podobnie jak w ubiegłym roku, przed miesiącem 70%). Kredyt bankowy, tak jak w maju i przed rokiem, wskazuje 27% przedsiębiorstw, kredyt kupiecki – 25% (24% przed miesiącem, 26% w czerwcu ubiegłego roku).

poprzednia  

1 ... 3 4 5

następna

oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: