eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyIndeks biznesu PKPP Lewiatan VI 2008

Indeks biznesu PKPP Lewiatan VI 2008

2008-07-01 02:25

Indeks biznesu PKPP Lewiatan VI 2008

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w czerwcu utrzymał notowania kwartalne z poprzedniego miesiąca na poziomie 71 pkt. lecz stracił jeden punkt w notowaniu rocznym. Średnie miesięczne tempo wzrostu w drugim kwartale utrzymuje się na podobnym poziomie jak w pierwszym. Wprawdzie sprzedaż detaliczna nieco słabnie, ale zaskakują dobre wyniki eksportu, mimo aprecjacji złotego i osłabienia koniunktury na świecie. Drugi kwartał 2008 r. może okazać się niewiele gorszy od pierwszego, jeśli nie nastąpi istotne pogorszenie w inwestycjach.

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan IV 2008














Indeks Biznesu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Powstaje na podstawie prognoz czołówki ekonomistów polskich oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i cały rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 3,5% PKB rocznie.

Indeks kwartalny, półroczny i roczny

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w czerwcu utrzymał notowania kwartalne z poprzedniego miesiąca na poziomie 71 pkt. lecz stracił jeden punkt w notowaniu rocznym obniżając się do 65 pkt. Mimo znacznych wahań sprzedaży produkcji przemysłowej z miesiąca na miesiąc średnie miesięczne tempo wzrostu w drugim kwartale utrzymuje się na podobnym poziomie jak w pierwszym. Sprzedaż detaliczna nieco słabnie, ale zaskakują dobre wyniki eksportu, mimo aprecjacji złotego i osłabienia koniunktury na świecie.

Dr Stanisław Kubielas twierdzi, że drugi kwartał 2008 roku może okazać się niewiele gorszy od pierwszego, jeśli nie nastąpi istotne pogorszenie w inwestycjach. Rosnące kredyty i malejące depozyty przedsiębiorstw na razie nie sygnalizują takiej tendencji. Tendencje spadkowe mogą się natomiast nasilić w drugiej połowie roku, na co wskazują słabnące notowania indeksu rocznego i powiększająca się różnica między nim, a indeksem kwartalnym. Wzrost cen surowców, płac i stóp procentowych może istotnie pogorszyć klimat inwestycyjny i wpłynąć na ograniczenie wydatków inwestycyjnych przedsiębiorstw. Stabilność makroekonomiczną gospodarki obciąża rosnąca inflacja i deficyt obrotów bieżących, co poniekąd kompensują malejące bezrobocie i niski deficyt budżetowy.

Indeks popytu globalnego (ocenia konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne)

Indeksy popytu kwartalny i półroczny utrzymały się na poziomie z poprzedniego miesiąca, odpowiednio 83 i 85 pkt., ale indeks roczny spadł o jeden punkt do 80 pkt. Różnica między indeksem półrocznym a rocznym wykazuje na utrzymującą się od kilku notowań tendencję malejącą w skali rocznej. Można przypuszczać, że zarówno dynamika płac jak i inwestycji oraz eksportu osłabną w drugiej połowie roku. Jednak nie będzie to jakieś gwałtowne załamanie i popyt pozostanie nadal głównym czynnikiem wysokiego tempa wzrostu PKB, na co wskazuje wysoka wartość rocznego indeksu popytu.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: