Wyciek danych głównym problemem firm
2008-07-09 00:08
Firma Trend Micro Incorporated, specjalizująca się w dziedzinie zabezpieczeń treści internetowych, poinformowała, że wycieki danych stają się najpoważniejszym problemem dla firm w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemczech i Japonii. Wnioski te zostały sformułowane na podstawie wyników badania analizującego postrzeganie i doświadczenia korporacyjnych użytkowników komputerów związane z różnymi zagrożeniami.
Przeczytaj także: Utrata danych: 10 błędów pracowników
Wyniki badania Trend Micro dowodzą, że utrata poufnych danych i danych firmowych jest drugim najpoważniejszym zagrożeniem w pracy, zaraz po atakach wirusów. Zagrożenie to jest uważane za poważniejsze niż inne, takie jak spam, oprogramowanie szpiegujące czy phishing (wyłudzanie danych osobowych). Wielu uczestników badania wskazywało inne osoby jako przyczynę wycieku: tylko 6 procent użytkowników przyznało się do spowodowania wycieku informacji firmowych, podczas gdy 16 procent było przekonanych, że wycieki danych spowodowali inni pracownicy. Użytkownicy w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Niemczech są bardziej skłonni do przyznania się do tego, że przyczynili się do wycieku danych firmowych, celowo lub przypadkowo, niż użytkownicy w Japonii.Respondenci w Stanach Zjednoczonych żywią przekonanie, że są trochę lepiej zorientowani jeśli chodzi o kwestie związane z poufnością — 74 procent respondentów twierdzi, że wie, jakiego rodzaju dane firmowe są poufne i zastrzeżone. Dla porównania przekonanie to podziela 67 procent respondentów w Wielkiej Brytanii, 68 procent w Niemczech i tylko 40 procent w Japonii. Z drugiej jednak strony użytkownicy pracujący w dużych przedsiębiorstwach w Japonii mają większą świadomość tego, jaki typ danych jest uważany za poufny, w porównaniu z użytkownikami w mniejszych firmach. Bardziej pewni siebie są również użytkownicy mobilni. Na przykład w Stanach Zjednoczonych 79 procent mobilnych użytkowników przenośnych twierdzi, że wie, które informacje traktowane są jako poufne, w porównaniu z 69 procentami użytkowników komputerów biurkowych.
Wyniki badania dowodzą również, że około 46 procent firm aktualnie nie dysponuje żadnymi zasadami zapobiegania wyciekom danych. Firmy w Niemczech i Japonii są bardziej skłonne do wdrażania zasad zapobiegania wyciekom danych, niż firmy w Wielkiej Brytanii. We wszystkich krajach objętych badaniem zasady prewencji były rzadziej wdrażane w małych firmach niż w większych.
Spośród użytkowników pracujących w firmach dysponujących aktualnie zasadami zapobiegania wyciekom danych w specjalistycznych szkoleniach udział wzięła większa liczba użytkowników w Stanach Zjednoczonych (prawie 70%), niż w innych krajach, a zwłaszcza w Wielkiej Brytanii, gdzie w szkoleniach uczestniczyło tylko 57 procent użytkowników. We wszystkich krajach najczęściej podejmowanych działaniami przeciwdziałającymi wyciekom danych są kontrola instalacji oraz wykorzystywanie oprogramowania zabezpieczającego.
Przeczytaj także:
Archiwizacja danych niepopularna w MSP
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
bezpieczeństwo sieci firmowych, bezpieczeństwo informacji, wyciek poufnych danych, poufne dane, utrata danych, dane firmowe