Korupcja w Polsce 2008
2008-07-15 13:25
Transparency International Polska wskazuje, iż dotychczas rzadko kojarzono korupcję z sektorem gospodarki wodnej. Jednakże stanowi ona jeden z głównych czynników w globalnym kryzysie, który stwarza obecnie jedno z najbardziej znaczących zagrożeń dla rozwoju ludzkości oraz ochrony środowiska naturalnego. Dlatego też TI postanowiła poruszyć tę kwestię w Globalnym Raporcie Korupcji 2008, aby zwrócić uwagę światowej opinii publicznej na ten problem.
Przeczytaj także: Korupcja w Polsce i na świecie 2007
Ja wynika z raportu GCR 2008 ponad miliard ludzi na całym świecie nie ma zagwarantowanego dostępu do wody, a ponad 2,6 miliarda żyje bez podstawowych urządzeń sanitarnych. W związku z ciągłym wzrostem populacji i postępującymi zmianami klimatycznymi lokalne zasoby wody w wielu miejscach zaczynają się kurczyć, co powoduje zagrożenie dla globalnego bezpieczeństwa oraz degradację środowiska naturalnego. Nieudolność działań zwalczających korupcję w sektorze gospodarki wodnej dodatkowo wzmacnia te ciężkie warunki oraz zwiększa społeczne i ekonomiczne koszty zapewnienia zrównoważonego i bezpiecznego dostępu do wody.W GCR 2008 zbadano cztery główne obszary gospodarki wodnej, w których występuje największe zagrożenie korupcyjnymi praktykami.
1. Zarządzanie Zasobami Wody
Korupcja w zarządzaniu zasobami wodnymi pojawia się kiedy mała lecz posiadająca dużą władzę elita wywiera wpływ na podmioty prowadzące politykę wodną w celu dostosowania infrastruktury oraz dystrybucji wody do własnych potrzeb. Zjawisko to zwiększa koszty oraz negatywnie wpływa na jakość wykonania projektów związanych z infrastrukturą wodną. Wreszcie, korupcja jest postrzegana jako zagrożenie nienaruszalności zasobów wody, gdy jest używana jako środek obejścia prawa ochrony środowiska, prowadząc do zanieczyszczania wody oraz nadużywania dostępnych źródeł wody, co może stworzyć niebezpieczeństwo dla społecznej spójności, politycznej stabilności oraz regionalnego bezpieczeństwa.
W Chinach, dla przykładu, korupcja udaremnia egzekwowanie przepisów dotyczących ochrony środowiska i przyczynia się do sytuacji, w której 90 procent warstw wodonośnych w chińskich miastach jest zanieczyszczonych a ponad 75 procent wód rzecznych płynących przez tereny miejskie nie nadaje się do picia ani łowienia ryb.
Korupcja nie tylko zakłóca sprawiedliwy podział wody między poszczególnymi krajami i społecznościami, ale także zagraża stabilnej sytuacji politycznej i bezpieczeństwu w poszczególnych regionach. Na pięcioro ludzi na świecie dwoje żyje w basenach wód międzynarodowych, a ponad 50 krajów na pięciu różnych kontynentach zostało uznanych za miejsca gdzie mogą w przyszłości wystąpić walki o wodę. "Zagarnianie” wody, nieodpowiedzialne przywłaszczanie lub zmiana jej kierunku bez względu na potrzeby innych, wzmagane przez korupcję, mogą przerodzić napięcia w otwarty konflikt.
2. Woda Pitna oraz Usługi Sanitarne
Korupcję można odnaleźć w każdym punkcie łańcucha dostarczania wody pitnej, od poziomu podejmowania decyzji o rozszerzaniu sieci wodociągów lub lokalizacji punktów zbierania wody na obszarach rolniczych, po kontraktowanie miejskich projektów wodnych łączących gospodarstwa domowe z siecią wodociągów. Taka korupcja zagraża dostępowi milionów ludzi do bezpiecznej wody pitnej i podstawowych urządzeń sanitarnych, tworząc niebezpieczeństwo utraty zdrowia a nawet życia.
W bogatszych krajach ryzyko korupcji skupia się wokół przyznawania kontraktów na budowę i obsługę miejskiej infrastruktury wodnej. Stawka jest wysoka: tylko w zachodniej Europie, północnej Ameryce i Japonii rynek ten jest wart około 210 miliardów dolarów rocznie.
3. Systemy nawadniające i rolnictwo
Systemy nawadniające, trudne do skontrolowania i zależne od ekspertów odpowiedzialnych za ich utrzymanie i konserwację są szczególnie podatne na korupcję, co skutkuje marnowaniem dotacji oraz co gorsza niestabilnymi usługami. W szczególności dotyka to małych rolników. 70 procent wszystkich zasobów wody jest przeznaczanych na nawadnianie upraw. W ostatnich latach prowadzone są na masową skalę inwestycje polegające na rozbudowie systemów irygacyjnych, co ma przyczynić się do rozwiązania problemu zmniejszania się na całym świecie zapasów żywności. Dlatego korupcja w systemach nawadniających stanowi poważną przeszkodę na drodze efektywnego rozwiązania kryzysu żywnościowego. Na przykład w Meksyku 20 procent posiadaczy największych gospodarstw rolnych zagarnia ponad 70 procent dotacji na irygację.
Przeczytaj także:
Korupcja w Polsce i na świecie 2008
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
Transparency Internantional, korupcja, korupcja w Polsce, Indeks Percepcji Korupcji, łapówki, Indeks Postrzegania Korupcji