Rynek hotelarski w Polsce a EURO 2012
2008-07-18 13:50
Liczba obiektów hotelowych w Polsce w latach 1996-2007 © fot. mat. prasowe
W kwietniu 2007 roku prezydent Europejskiej Unii Piłkarskiej (UEFA), Michel Platini, oficjalnie ogłosił wyniki głosowania Komitetu Wykonawczego w sprawie przyznania organizacji Euro 2012. Wspólna kandydatura Polski i Ukrainy zwyciężyła już w pierwszej turze głosowania, pokonując tym samym propozycję włoską i węgiersko-chorwacką. Organizacja imprezy sportowej na skalę europejską wiąże się nie tylko z przełomem w rozwoju infrastruktury, ale daje również szansę na dynamiczny rozwój rynku hotelarskiego w naszym kraju.
Przeczytaj także: Baza noclegowa w Polsce 2007
Mistrzostwa Europy mają zapewnione gwarancje rządowe, dzięki którym budżety wielu miast w ciągu tych kilku lat ulegną zwiększeniu nawet o kilkaset milionów złotych rocznie. Fundusze w większości przeznaczone zostaną na inwestycje turystyczne, sportowe i komunikacyjne. Zdecydowanie przyśpieszy to rozwój wielu regionów. Z doświadczeń innych krajów wynika, iż organizacja mistrzostw przynosi przede wszystkim korzyści dla przedsiębiorstw uczestniczących w obsłudze ruchu turystycznego, poprawia wizerunek danego kraju, a także przyczynia się do znacznego rozwoju infrastruktury.Wedle wstępnych szacunków na Euro 2012 do Polski powinno przyjechać około pół miliona kibiców z zagranicy. Dynamiczny rozwój bazy hotelowej będzie niezbędny, żeby pomieścić przyjezdnych. Eksperci przewidują, że należy ją rozbudować o 30 tysięcy miejsc hotelowych. W Warszawie, Gdańsku, Poznaniu oraz we Wrocławiu, czyli w tzw. miastach podstawowych, a także w miastach rezerwowych - Chorzowie oraz Krakowie, zapadają liczne decyzje, mające na celu rozbudowanie zaplecza hotelowego o brakujące miejsca.
Największy wzrost w segmencie hoteli luksusowych
fot. mat. prasowe
Liczba obiektów hotelowych w Polsce w latach 1996-2007
W porównaniu ze stanem sprzed ponad 10 lat (1996 rok) przybyło prawie 600 hoteli, czyli na przestrzeni dekady odnotowany został wzrost o 77%. Dynamiczne przyrosty notowane są od 2002 roku i od tego czasu systematycznie przybywa od 50 do 60 hoteli rocznie. Analizując zmiany ilościowe hoteli na przestrzeni kilku ostatnich lat, stwierdzić można, iż jest to tendencja zróżnicowana w zależności od kategorii hotelu.
Przeczytaj także:
Baza noclegowa w Polsce 2017
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
baza noclegowa, hotele, noclegi, miejsca noclegowe, bazy noclegowe, EURO 2012, Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej