eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyEuropa: najmniej upadłości w Polsce

Europa: najmniej upadłości w Polsce

2008-07-18 12:35

Europa: najmniej upadłości w Polsce

Upadłości w Europie Środkowo-Wschodniej (nowe kraje UE) © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Każdy z krajów Unii Europejskiej posiada obecnie uregulowania prawne w zakresie likwidowania niewypłacalnych przedsiębiorstw, ale to właśnie krajom Europy Wschodniej nadal brakuje odpowiedniego doświadczenia i efektywnych instrumentów prawnych. Dochodzą do tego przypadki korupcji, deficyt środków finansowych i/lub niewłaściwe regulacje, które ułatwiałyby przeprowadzenie postępowań upadłościowych - wynika z raportu Creditreform.

Przeczytaj także: Coface: 4465 niewypłacalności firm w okresie I-III kw. 2024

fot. mat. prasowe

Upadłości w Europie Środkowo-Wschodniej (nowe kraje UE)

Upadłości w Europie Środkowo-Wschodniej (nowe kraje UE)

Z raportu wywiadowni gospodarczej Creditreform wynika, że ogólna liczba upadłości we wszystkich krajach Europy Środkowo-Wschodniej zmniejszyła się tylko o 1,2% z 20.089 na 19.857. Polska na tle swoich sąsiadów wypada bardzo dobrze. Na 3,5 mln przedsiębiorstw 447 ogłosiło upadłość. W 2006 roku było ich 576, co daje aż 22,4% spadek i dwa razy mniejszą liczbę bankructw niż np. na Litwie.

Obiektywną informację o kondycji firm poszczególnych państw można uzyskać porównując liczbę upadłości z liczbą wszystkich działających firm.

fot. mat. prasowe

Współczynnik niewypłacalnych firm w poszczególnych krajach Europy Środkowo-Wschodniej

Współczynnik niewypłacalnych firm w poszczególnych krajach Europy Środkowo-Wschodniej

Warto przy tej okazji wspomnieć o tym, że Polska według danych Creditreform ma najniższy wskaźnik niewypłacalności firm ze wszystkich krajów Europy, wynosi on 1. Hiszpania, która posiada najmniejszy wskaźnik w Europie Zachodniej na poziomie 3, także nie dorównuje Polsce. Najgorzej sytuacja wygląda na Łotwie, gdzie liczba upadłości na 10.000 firm wynosi aż 252.

„Bardzo dobry wynik Polski obniża średnią niewypłacalnych firm z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Średnia ta jest też niższa w porównaniu z krajami Europy Zachodniej. W stosunku do poprzedniego roku, swój wynik pogorszyła bardzo Łotwa. Można powiedzieć, że nastąpiło tam „przegrzanie się” gospodarki. Kraj ten zanotował w ostatnim okresie najwyższy wzrost gospodarczy ze wszystkich krajów UE. Wzrost ten był napędzany w większości przez zaciąganie wysokich kredytów hipotecznych pod zakup nieruchomości. A ceny ich na Łotwie są bardzo wysokie. W Rydze za metr kwadratowy nieruchomości trzeba zapłacić często więcej niż w Wiedniu lub we Frankfurcie”- dodaje Stanisław Wojtaszek, prezes wywiadowni gospodarczej Creditreform Polska.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: