Koniunktura przemysłowa VII 2008
2008-07-24 01:08
Przeczytaj także: Koniunktura gospodarcza VI 2008
W branży włókno, odzież, obuwie przedsiębiorcy sygnalizują w lipcu znacznie wolniejszy niż przed miesiącem wzrost bieżącej sprzedaży. Sytuacja finansowa jednostek handlowych jest oceniana negatywnie. Prognozy sprzedaży są również ostrożniejsze, co powoduje, że sytuacja finansowa w najbliższych miesiącach może ulec niewielkiemu pogorszeniu. Utrzymuje się poziom nadmiernych zapasów. Ilość towarów zamawianych u dostawców może być ograniczana bardziej znacząco niż przed miesiącem. W lipcu przedsiębiorstwa zgłaszają niewielki spadek bieżących cen towarów. Prognozy na najbliższe trzy miesiące wskazują na znacznie wolniejszy niż przewidywano w czerwcu wzrost cen. Dyrektorzy przedsiębiorstw planują utrzymać obecny stan zatrudnienia.
W lipcu sygnalizowany jest mniej znaczący niż przed miesiącem wzrost sprzedaży żywności. Sytuacja finansowa badanych przedsiębiorstw jest oceniana pozytywnie, nieco lepiej niż w czerwcu. Stan zapasów towarów uznawany jest za nadmierny. Prognozy dotyczące sprzedaży i sytuacji finansowej przedsiębiorstw w najbliższych trzech miesiącach są nieco ostrożniejsze od formułowanych przed miesiącem. Ilość towarów zamawianych u dostawców może rosnąć w mniejszym stopniu niż planowano przed miesiącem. Sygnalizowany jest nieco wolniejszy niż w czerwcu wzrost bieżących cen żywności. Przewiduje się, że w najbliższych miesiącach wzrost cen utrzyma się na dotychczasowym poziomie. Dyrektorzy przedsiębiorstw przewidują niewielkie zwiększenie zatrudnienia.
Spośród badanych jednostek 5,2% – tak jak w czerwcu – deklaruje, że nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności (4,4% przed rokiem). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa związane są z konkurencją na rynku (barierę tę sygnalizuje w lipcu – tak jak przed rokiem – 71% przedsiębiorstw, przed miesiącem 70%), kosztami zatrudnienia (63% w lipcu i czerwcu br., 62% przed rokiem) oraz wysokimi obciążeniami na rzecz budżetu (55% w lipcu, 54% w czerwcu br. i w lipcu 2007 r.). W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku odnotowano jedynie niewielkie zmiany poziomu odczuwania poszczególnych barier: największy wzrost odnosi się do bariery dotyczącej wysokości odsetek bankowych (z 10% na 13%), największy spadek – do bariery związanej z niedostatecznym popytem (z 36% na 34%).
Najczęściej wybieranymi źródłami finansowania środków obrotowych są fundusze własne, które – podobnie jak w ubiegłym roku – wybiera 70% (przed miesiącem 69%). Kredyt bankowy, tak jak w czerwcu, wskazuje 27% przedsiębiorstw (przed rokiem 28%), kredyt kupiecki – 24% (25% przed miesiącem, 26% w lipcu ubiegłego roku).
4. Usługi
W lipcu oceny ogólnego klimatu koniunktury jednostek z sekcji pośrednictwo finansowe są bardzo korzystne, zbliżone do zgłaszanych przed miesiącem (plus 57). Poprawę koniunktury zarówno w lipcu jak i w czerwcu odnotowuje 58% firm, a jej pogorszenie – 1%. Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Oceny bieżącego i przyszłego popytu oraz sprzedaży, a także przyszłej sytuacji finansowej są bardzo optymistyczne, choć nieco ostrożniejsze od formułowanych w ubiegłym miesiącu. Aktualna sytuacja finansowa jest oceniana równie pozytywnie jak w czerwcu. Bieżące ceny usług rosną nieco szybciej niż odnotowano w poprzednim miesiącu. Przewidywany jest również dalszy wzrost cen. Zatrudnienie może być rozszerzane w skali mniejszej niż zapowiadano w czerwcu. Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa zgłaszające bariery związane są z konkurencją firm krajowych (82% w lipcu, 77% w czerwcu br. i 86% w lipcu 2007 r.) oraz – w mniejszym stopniu – konkurencją firm zagranicznych (53% w lipcu i 46% czerwcu br., 52% przed rokiem).
![Koniunktura gospodarcza w I 2025 [© Freepik] Koniunktura gospodarcza w I 2025](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/koniunktura-gospodarcza/Koniunktura-gospodarcza-w-I-2025-264455-150x100crop.jpg)
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl