eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyŚwiatowy handel spowalnia

Światowy handel spowalnia

2008-07-28 01:43

Przeczytaj także: Gospodarka światowa: rok 2010 chwilą prawdy


Afryka

Przewidywane spowolnienie regionalnego wzrostu uwidoczni się wkrótce w danych gospodarczych. Pomimo tego spodziewać się można umiarkowanego zwiększenia ogólnego wzrostu PKB do 6,8% w 2008 r. i 6,3% w 2009 r. Jest to wynik nieprzewidywalności sprzedaży niektórych eksporterów ropy (Nigeria) oraz czynnikami strukturalnymi (w tym niedoborami energii elektrycznej w RPA). Jednakże silny wzrost ma szansę utrzymać się w przypadku stosunkowo nowych producentów ropy, szczególnie Angoli i Sudanu, oraz niektórych dostawców surowców innych niż ropa, w tym Etiopii, Mozambiku, Tanzanii i Zambii.

Nowy rząd w Kenii, oparty na podziale władzy, musi wypracować wspólna politykę, ale na ten rok starcia na tle etnicznym wydają się być już opanowane. Podobne zamieszki, mające miejsce w Kamerunie w pierwszym kwartale br., wpłyną niewątpliwie na zahamowanie wzrostu w tym kraju w 2008 r. Polityczne i gospodarcze problemy Zimbabwe mogą potencjalnie destabilizować poprawę w regionie regionu, szczególnie, jeśli napływ emigrantów wywoła ryzyko dalszych wybuchów ksenofobii.

PERSPEKTYWY POLSKIEJ GOSPODARKI

Powszechne jest przekonanie, iż nie odczujemy reperkusji kryzysu finansowego w USA a dominującym problemem dla polskich firm jest pw. wysoki kurs złotego, osłabiający konkurencyjność naszych produktów za granicą.

Jak mówi Tomasz Starus, dyrektor Działu Oceny Ryzyka w Euler Hermes: „Składanie problemów eksporterów jedynie na karb kursu wymiany złotego jest dużym uproszczeniem. Ważna jest także koniunktura na zagranicznych rynkach. Co prawda same Stany Zjednoczone nie są liczącym się partnerem gospodarczym Polski, kluczowe są natomiast nasze powiązania z gospodarkami europejskimi. Kryzys na rynku hiszpańskim czy włoskim, stagnacja we Francji i Wlk. Brytanii niekorzystnie odbija się na popycie na polskie produkty.”

Polskie firmy są w dużej mierze uzależnione od koniunktury eksportowej – rynek wewnętrzny jest obecnie w wielu branżach za mały, aby zapewnić skalę produkcji zapewniającą rozwój i bezpieczną przyszłość. Można sobie oczywiście rekompensować mniejszą chłonność rynków za granicą poprzez zwiększanie zbytu w kraju, ale zaostrza to dodatkowo konkurencję i prowadzi do zmniejszenia opłacalności u wszystkich dostawców.

Oprócz zmniejszenia popytu za granicą, mamy do czynienia ze znacznym pogorszeniem płatności i wzrostem liczby upadłości. Nie jest to niestety jeszcze powszechnie poruszany temat, ale wielu eksporterów przekonało się o tym – a Euler Hermes jako ubezpieczyciel transakcji eksportowych może to potwierdzić – iż problemy z należnościami zagranicznymi są znacznie większe niż z krajowymi. Nie ma tu znaczenia dotychczasowa dobra współpraca z zagranicznym partnerem – sytuacja jest bardzo niepewna. Potwierdzić to może, niestety po przykrych doświadczeniach, m.in. wielu eksporterów produktów spożywczych czy przemysłu lekkiego na rynek włoski.

Krzysztof Chechlacz, wiceprezes Euler Hermes zauważa w związku z tym, iż: „Obserwujemy zwiększone zainteresowanie bieżącą, profesjonalną oceną zagranicznych odbiorców, ich ratingiem i perspektywami. Coraz więcej firm rozważając ubezpieczenie swoich transakcji w pierwszym rzędzie, w odróżnieniu od lat ubiegłych, pyta o zapisy dotyczące eksportu, a nie rodzimego rynku. Nie jest to problem, ponieważ warunki i koszty z tym związane są obecnie w odniesieniu do większości kierunków eksportowych identyczne – a więc powszechnie dostępne – jak w obrocie krajowym.”

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: