Emigracja Polaków w latach 2004-2007
2008-07-28 13:11
Przeczytaj także: Emigracja Polaków w latach 2004-2006
Szacuje się, że ok. 50% emigrujących Polaków przebywa za granicą co najmniej 12 miesięcy. Osoby te zaliczane są do emigrantów długookresowych i powinny być uwzględnione w stanach ludności poszczególnych krajów. GUS wkrótce po raz pierwszy upowszechni szacunek ludności rezydującej w Polsce wg stanu w dniu 31 grudnia 2007 r.
Zdecydowana większość polskich emigrantów przebywa za granicą w związku z pracą, aczkolwiek wraz z upływem czasu zwiększa się liczba osób – członków rodzin polskich emigrantów, pozostających na ich utrzymaniu (małżonkowie, dzieci). Osoby, które wyjechały w okresie od maja 2004 r. do końca 2006 r. w 80-90% przypadków przebywały za granicą podejmując pracę lub jej poszukując.
Prezentowana tabela zawiera szacunkowe dane dla krajów „starej UE-15 krajów” (poza Luksemburgiem) oraz spośród nowych krajów UE te, w których przebywa powyżej 3 tys. mieszkańców Polski. Z krajów nie należących do UE pokazano Norwegię (obszar EEA), która staje się ważnym kierunkiem polskiej emigracji. Dane za 2007 r. dotyczą liczby osób przebywających czasowo za granicą powyżej 3 miesięcy, natomiast dane do 2006 r. obejmują osoby przebywające czasowo powyżej 2 miesięcy. Zmiana jest podyktowana faktem, że bieżące polskie badania statystyczne, na których m.in. oparto szacunek uwzględniają okres nieobecności powyżej 3 miesięcy. Należy podkreślić, że różnice wyników tych badań wynikające ze zmiany kryterium okresu nieobecności są jednak bardzo niewielkie i dane te mogą być porównywane w czasie.
fot. mat. prasowe
Emigracja z Polski na pobyt czasowy w latach 2004-2007
Informacje o badaniu
Jednym z ważnych źródeł informacji o emigrujących w związku z pracą Polakach są raporty, opracowane przez b. Ministerstwo Gospodarki i Pracy oraz Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Przy szacowaniu emigracji czasowej korzystano z różnych źródeł. Podstawą szacunków były wyniki powszechnego spisu ludności 2002. Do oszacowania liczby emigrantów z Polski przebywających czasowo powyżej 3 miesięcy (do 2006 r.– powyżej 2 miesięcy) za granicą zostały wykorzystane zarówno źródła krajowe jak i zagraniczne.
Przeczytaj także:
Emigracja Polaków. Są najnowsze dane GUS
1 2
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
emigracja zarobkowa, Polacy za granicą, emigracja zarobkowa specjalistów, emigracja polaków, polscy emigranci