Indeks biznesu PKPP Lewiatan VII 2008
2008-07-30 13:29
Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan VI 2008
Indeks finansów (ocenia rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej)
Indeksy finansów uległy obniżeniu o jeden punkt równolegle we wszystkich przekrojach czasowych. Przedsiębiorstwa spodziewają się pogorszenia kondycji finansowej. Koszty rosną szybciej niż przychody, bo rosną ceny materiałów i energii. Płace rosną szybciej niż wydajność, silna aprecjacja złotego obniża rentowność eksportu do granicy opłacalności, a rosnące stopy procentowe podnoszą koszty kapitału. Wszystko wskazuje na to, że obecnej wysokiej rentowności nie da się utrzymać, a drożejący kredyt może ograniczyć skłonność do inwestycji. Jedynie wysokie depozyty, jakie zgromadziły przedsiębiorstwa, dają gwarancję, że na razie nie grozi im jakikolwiek szok płynności w przypadku pogorszenia koniunktury.
Indeks makroekonomiczny (obejmuje inflację, deficyt finansów publicznych, stopę bezrobocia, oraz stopień konkurencyjności gospodarki)
Makroekonomiczny indeks tym razem odnotował kolejny już spadek, o 3 pkt. indeks kwartalny i o 2 pkt. indeks roczny, odpowiednio do 68 i 67 pkt. Wprawdzie ciągle maleje bezrobocie, a w budżecie państwa po pół roku mamy nadwyżkę podobną jak rok wcześniej, to jednak inflacja utrzymuje się powyżej celu inflacyjnego i rośnie deficyt obrotów bieżących z zagranicą. Wg dr Kubielasa perspektywy powrotu inflacji poniżej górnego progu celu inflacyjnego wydają się coraz bardziej odległe. Jeżeli eksport będzie wyhamowywał, a import zwolni nieznacznie, lub nawet będzie rósł na skutek popytu krajowego i wysokiego kursu złotego, sytuacja w obrotach zagranicznych może się dalej pogarszać.
Indeks polityczny (ocenia wpływ czynników politycznych)
Najsilniejszy spadek 10-punktowy do 50 pkt i to we wszystkich przekrojach czasowych zanotował w tym miesiącu indeks oceny sytuacji politycznej. Jest to już trzeci spadek tego indeksu w tym roku od czasu bezprecedensowego skoku powyżej 60 pkt. w styczniu.
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Indeks biznesu PKPP Lewiatan II 2012

1 2
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl