eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyDolny Śląsk: kapitał ludzki 2002-2006

Dolny Śląsk: kapitał ludzki 2002-2006

2008-08-02 01:40

Dolny Śląsk: kapitał ludzki 2002-2006

Województwa według ogólnego miernika kapitału ludzkiego – NSP 2002 © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W momencie spisu 2002 na pierwszym miejscu pod względem wartości ogólnego miernika kapitału ludzkiego liczonego jako średnia arytmetyczna mierników cząstkowych dla badanych obszarów plasowało się województwo mazowieckie. Drugim województwem pod tym względem było wielkopolskie, a trzecim - łódzkie. Natomiast najniższe noty uzyskały województwa: warmińsko-mazurskie i lubuskie - podał Główny Urząd Statystyczny.

Przeczytaj także: Zarządzanie kapitałem ludzkim: 10 trendów

Ogólny miernik kapitału ludzkiego w województwie dolnośląskim na tle pozostałych województw w świetle danych NSP 2002

W 6 województwach, tj. oprócz wymienionych województw o najniższych notach, także w opolskim, zachodniopomorskim, dolnośląskim i podkarpackim miernik kapitału ludzkiego nie osiągnął 1/2 poziomu wzorcowego. Województwo dolnośląskie zajmowało 12 miejsce z wartością miernika równą 0,466. Aby pokonać dystans dzielący dolnośląskie od pierwszego w rankingu – mazowieckiego, jego miernik kapitału ludzkiego musiałby ulec zwiększeniu o 46,7%.

fot. mat. prasowe

Województwa według ogólnego miernika kapitału ludzkiego – NSP 2002

Województwa według ogólnego miernika kapitału ludzkiego – NSP 2002

W oparciu o średnią arytmetyczną oraz odchylenie standardowe dokonano klasyfikacji województw według mierników kapitału ludzkiego, wyodrębniając cztery grupy poziomu wartości miernika. Cechą charakterystyczną otrzymanej klasyfikacji jest bardzo nierównomierny rozkład liczby województw w poszczególnych grupach. W I grupie o wysokich wartościach miernika kapitału ludzkiego znalazły się województwa mazowieckie i wielkopolskie. Najbardziej liczne były grupy obejmujące województwa o średnich i niskich wartościach miernika (łącznie 12 jednostek, w tym województwo dolnośląskie). Do grupy o bardzo niskim poziomie kapitału ludzkiego zaliczone zostały 2 województwa – lubuskie i warmińsko-mazurskie.

Przewaga województwa mazowieckiego w stosunku do pozostałych województw wynikała głównie z wysokich wartości mierników kapitału ludzkiego w obszarze edukacji (pierwsze lokaty pod względem struktury ludności według wykształcenia oraz osiągnięć edukacyjnych osób w wieku 25-29 lat), rynku pracy (najwyższe noty pod względem aktywności ekonomicznej ludności oraz struktury zawodowej osób pracujących), zdrowia a także potencjału demograficznego (wysokie wartości mierników w zakresie stanu zdrowia i długości życia oraz migracji i reprodukcji ludności).

Na wysoką – drugą lokatę pod względem wartości ogólnego miernika kapitału ludzkiego województwa wielkopolskiego miał wpływ wysoki poziom mierników w obszarze spójności społecznej i terytorialnej (m.in. województwo to, na tle innych, dobrze radziło sobie z problemem osób w trudnej sytuacji na rynku pracy i problemem zagrożenia ubóstwem) oraz w obszarze potencjału demograficznego (szczególnie w zakresie migracji).

W drugiej i trzeciej grupie, o średnim i niskim poziomie miernika ogólnego, rozwój poszczególnych obszarów kapitału ludzkiego kształtował się różnorodnie. I tak, województwo dolnośląskie charakteryzowało się dobrymi notami w zakresie rynku pracy (4 lokata) i edukacji (8 lokata) – osiągając na tle pozostałych województw średni poziom miernika oraz słabymi notami w zakresie zdrowia (13 lokata), potencjału demograficznego (12) oraz spójności społecznej i terytorialnej (14).

Natomiast województwo podkarpackie, dla którego miernik kapitału ludzkiego miał porównywalną z województwem dolnośląskim wartość, osiągnęło m.in. lepsze od dolnośląskiego wyniki w zakresie spójności społecznej i terytorialnej (6 lokata) oraz w zakresie zdrowia (8 lokata) i znacznie gorsze w zakresie rynku pracy (12 lokata) i potencjału demograficznego (13 lokata).

 

1 2 ... 5

następna

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: