Sytuacja gospodarcza w Polsce wg CIMA
2008-08-03 10:14
Przeczytaj także: Sytuacja gospodarcza Polski wg Lewiatana
Wyższe płace oznaczają wyższe ceny. Jak donosi GUS, w maju 2008 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,8 procent. Większa niż przed miesiącem była też dynamika cen konsumpcyjnych w skali roku – w maju wyniosła 4,4 procent wobec 4 proc. w kwietniu i pozostawała powyżej celu inflacyjnego NBP oraz jego górnej granicy odchyleń. Aż o 0,9 proc. wzrósł koszt transportu z powodu drożejących paliw, co ma wpływ całość gospodarki. – „Jeżeli wzrasta cena benzyny, np. przez nakładanie podatków, w tym akcyzy, rosną koszty transportu i ceny wszystkich towarów, które są transportowane. Tym samym wzrost ceny benzyny może spowodować wzrost cen chleba” – tłumaczy Thierry Iovane.
Rośnie inflacja. Jest to spowodowane w dużej mierze wzrostem cen regulowanych (gaz, energia elektryczna) oraz cen żywności i paliw w gospodarce światowej. Utrzymywanie się podwyższonej inflacji niesie ze sobą ryzyko utrwalenia się oczekiwań inflacyjnych na podwyższonym poziomie. Stopniowo podwyższane są stopy procentowe, co szczególnie niekorzystnie wpływa na raty złotówkowego kredytu hipotecznego. W ciągu nieco ponad roku miesięczna rata takiego kredytu (w wysokości 300 tys. zł) wzrosła o prawie 500 zł.
Okiem realisty
Sytuacja gospodarki krajowej jest dobra. W opinii Rady Polityki Pieniężnej, na ograniczenie presji inflacyjnej ma wpływ dobra sytuacja finansowa przedsiębiorstw, oddziałująca w kierunku wzrostu wydajności. – „W Polsce dokonuje się obecnie wiele inwestycji, także zagranicznych. To napędza gospodarkę” – twierdzi Thierry Iovane. – „Poza tym jest tu duży popyt wewnętrzny. Umiejętnie wykorzystane środki unijne mogą znacząco przyczynić się do dalszego napędzania rozwoju kraju”.
Thierry Iovane zwraca uwagę na główne rekomendacje, jakie skierowała do Polski Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Należą do nich: zaostrzenie polityki monetarnej, dalsza redukcja klina podatkowego, zwiększenie mobilności pracowników oraz reforma polityki mieszkaniowej. – „Polska przeżywa swój wzrost gospodarczy i choć nie jest to jeszcze boom, warto go wykorzystać. Stosując dalekowzroczną politykę gospodarczą, stopniową i zrównoważoną, ma szansę na harmonijny i bezpieczny rozwój” – ocenia Iovane.
Przeczytaj także:
Polska gospodarka ma się dobrze
![Polska gospodarka ma się dobrze [© Syda Productions - Fotolia.com] Polska gospodarka ma się dobrze](https://s3.egospodarka.pl/grafika/gospodarka-polska/Polska-gospodarka-ma-sie-dobrze-d8i3B3.jpg)
1 2
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
sytuacja gospodarcza Polski, gospodarka polska, sytuacja gospodarcza, rozwój gospodarczy Polski, perspektywy gospodarki