eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyUchodźcy w oczach Polaków 2008

Uchodźcy w oczach Polaków 2008

2008-08-05 01:33

Przeczytaj także: Uchodźcy w oczach Polaków

fot. mat. prasowe

Kogo, Pana(i) zdaniem, określa się mianem „uchodźca”?

Kogo, Pana(i) zdaniem, określa się mianem „uchodźca”?

Większość mieszkańców Polski potrafi częściowo podać właściwą definicję terminu „uchodźca”. Blisko trzy czwarte (72%) badanych kojarzy go z ludźmi, którzy opuścili swój kraj w obawie przed prześladowaniami. Dla ponad połowy osób (54%) określenie to oznacza uciekinierów z terenów, kraju objętego wojną. Wśród błędnych przekonań o tym, kim jest uchodźca Polacy najczęściej wybierają odpowiedź „ludzie, którzy opuścili swój kraj w poszukiwaniu lepszych warunków życia” (41% wskazań). Zdecydowanie rzadziej respondenci określają uchodźców mianem Polaków ze Wschodu, np. z Kazachstanu (17%) oraz członków mniejszości narodowych zamieszkujących w Polsce (12%). Najrzadziej społeczeństwo identyfikuje te osoby z Cyganami na ulicach polskich miast (4%).

Należy pozwolić uchodźcom osiedlić się w Polsce na dłuższy czas – za takim postępowaniem wobec osób szukających w naszym kraju schronienia opowiada się prawie połowa (48%) społeczeństwa. Jeden na pięciu (19%) Polaków pozwoliłby im osiedlić się w naszym kraju na stałe. Rozwiązania takie jak dążenie do wysłania ich z powrotem do państw, z których przyjechali bądź do innych krajów cieszą się niższym poparciem - wskazywane są przez odpowiednio 9% i 8% respondentów. Najmniej badanych – 4% - pozostawiłaby uchodźców samych sobie. 12% Polaków nie ma w tej sprawie wyrobionego zdania.

fot. mat. prasowe

Jak, Pana(i) zdaniem, powinno się postępować wobec uchodźców?

Jak, Pana(i) zdaniem, powinno się postępować wobec uchodźców?

Ponad trzy czwarte (77%) Polaków uważa, że Polska powinna przyjmować uchodźców, ponieważ kiedyś Polacy sami musieli opuszczać swój kraj z obawy przed prześladowaniami i byli wówczas przyjmowani przez inne państwa.

Informacje o badaniu
Sondaż zrealizowano w dniach 3-7 lipca 2008 r. na ogólnopolskiej, losowej, reprezentatywnej próbie 1005 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat. Maksymalny statystyczny błąd pomiaru dla tej wielkości próby wynosi +/- 3,1%, przy wiarygodności oszacowania równej 95%.

poprzednia  

1 2

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: