eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysłEnergia geotermalna coraz popularniejsza

Energia geotermalna coraz popularniejsza

2008-08-06 13:03

Przeczytaj także: Energia odnawialna a pakiet energetyczny UE

Jak podaje Frost & Sullivan “dojrzewa” włoski rynek energii geotermalnej, którego zainstalowana moc wytwórcza do roku 2020 może wzrosnąć do 1 200 MWe – 1 500 MWe. Niemcy z kolei, według najnowszych danych, posiadają prawie 150 zakładów oraz rurociąg o wartości 4 mld euro. W Niemczech rozwój tego sektora jest stymulowany poprzez kolejne ustawy, co sprawia, że realizacja projektów dotyczących energii geotermalnej staje się finansowo opłacalna.

Zdaniem analityków w Polsce energia geotermalna ma duży potencjał ze względu na obecność ogromnych i łatwo dostępnych zasobów ciepła, związanych z występowaniem trzech rozległych geotermalnych niecek osadowych na około 80% powierzchni kraju. Energia geotermalna staje się coraz bardziej popularna, szczególnie w Zakopanem i na Podhalu. Na Podhalu ogrzewanie energią geotermalną stało się o 40% tańsze niż ogrzewanie gazem. Dziewięćdziesiąt procent hoteli w Zakopanem oraz około 250 tys. prywatnych gospodarstw domowych korzysta już z tego rodzaju energii. Można samemu przekonać się o różnicy w jakości powietrza – w Zakopanem nastąpiła znaczna redukcja emisji dwutlenku węgla. W Polsce obecnie na energię geotermalną przypada 0,1% energii ze źródeł odnawialnych.

Według Frost & Sullivan energia geotermalna staje się tym bardziej obiecująca, im bardziej jej zalety przeważają nad wysokimi kosztami wdrażania. Należy oczekiwać, że nadchodzących w latach rynek ten będzie się stawał coraz bardziej interesujący.

Ciepło geotermalne zostało po raz pierwszy zauważone i docenione w postaci gorących źródeł, z których chętnie korzystały starożytne cywilizacje. O możliwości zastosowania energii geotermalnej do produkcji energii elektrycznej przekonał się jako pierwszy prawie sto lat temu książę Piero Ginori Conti. Od tego czasu, wraz z rozwojem technologii i wzrostem świadomości, dwie metody wytwarzania energii umożliwiają ludzkości produkcję zarówno ciepła, jak i elektryczności - poinformował Frost & Sullivan.

Pierwsza metoda, zwana “Engineered Geothermal Systems (EGS)” (Inżynieryjne systemy geotermalne), służy do produkcji energii przy pomocy dwóch równoległych odwiertów do wnętrza ziemi. Pierwszy odwiert pompuje wodę do środka w celu jej ogrzania do około 200 °C, a drugi służy do wypompowywania gorącej wody i pary na powierzchnię. Para wykorzystywana jest do napędzania turbiny, a gorąca woda ogrzewa domy i zakłady przemysłowe.

W drugim systemie, zwanym “Organic Rankine Cycle” (cykl organiczny Rankine), buduje się studnie głęboko sięgające do zasobów ciepła i oddziela parę od gorącej wody pod wysokim ciśnieniem. Para i gorąca woda po rozdzieleniu zostają wykorzystane do napędzania turbin w elektrowniach. Kiedy woda geotermalna ulegnie schłodzeniu, wraca do zbiornika, gdzie ponownie się nagrzewa i jest znów gotowa do użycia.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: