Kod Windows'a dla wybranych
2003-10-17 01:05
Polska podpisała z Microsoftem umowę o udziale w Government Security Program. Udział w programie daje polskiemu rządowi dostęp do wszystkich kodów źródłowych i zabezpieczeń w Windows, a także daje możliwość zastosowania własnych zabezpieczeń.
Przeczytaj także: Bill Gates w Polsce
Minister Andrzej Barcikowski z Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, w imieniu polskiego rządu, oraz dyrektor generalny polskiego oddziału firmy Microsoft, Tomasz Bochenek, podpisali umowę definiującą zasady udziału Polski w programie Government Security Program. Umowę podpisano w trakcie spotkania Billa Gatesa, Prezesa Rady Nadzorczej i Głównego Architekta Oprogramowania Microsoft Corporation z Premierem RP Leszkiem Millerem.Government Security Program (GSP) jest programem pozwalającym instytucjom rządowym na dostęp do kodu źródłowego Microsoft Windows oraz dodatkowych informacji technicznych, niezbędnych do zbadania i oceny stanu bezpieczeństwa platformy Microsoft Windows. Rząd Polski jest jednym z pierwszych w naszym regionie, który podpisał tego typu porozumienie, po jego podpisaniu przez NATO.
Podpisana w ramach Government Security Program umowa pozwala wskazanym instytucjom i jednostkom administracji na nieodpłatne przeglądanie i analizowanie kodu źródłowego. Na podstawie umowy ramowej GSP, rząd polski może upoważnić instytucje i agendy rządowe do dostępu do kodu źródłowego, w ramach uruchamianych programów badawczych i audytu bezpieczeństwa. Dodatkowo, instytucje te mają dostęp do informacji technicznych dotyczących platformy Microsoft Windows, pozwalających na szybsze projektowanie i wdrażanie bezpiecznych systemów informatycznych.
Government Security Program bazuje na doświadczeniach, które Microsoft zebrał w procesie certyfikacji środowiska Microsoft Windows w ramach Common Criteria (CC) – ogólnoświatowego, niezależnego standardu oceny parametrów bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Platforma Microsoft Windows 2000 uzyskała certyfikat Common Criteria w październiku 2002 roku. Government Security Program daje rządowi polskiemu dodatkowe informacje, pozwalające na jeszcze głębszą analizę i ocenę bezpieczeństwa produktów z rodziny Microsoft Windows.
O ile niektóre programy licencjonowania kodu źródłowego oferowane przez Microsoft są ogólnodostępne, to program GSP został dostosowany specjalnie do potrzeb rządów w zakresie bezpieczeństwa. Program jest inicjatywą umożliwiającą uczestnikom bezpłatny wgląd w kod źródłowy Windows przy użyciu narzędzi do jego przeglądania. Nałożone zostały jednak pewne ograniczenia licencyjne, do których należy się stosować. Poza tym GSP dostarcza dodatkowych informacji technicznych o platformie Windows, które dają rządom większe możliwości budowania i wdrażania infrastruktury komputerowej o skuteczniejszych zabezpieczeniach.
Program ma także na celu zacieśnienie współpracy i usprawnienie komunikacji między specjalistami do spraw zabezpieczeń z firmy Microsoft a uczestnikami. Ci ostatni mają okazję do korzystania z laboratoriów programistycznych firmy Microsoft w Redmond (USA) oraz poznania różnych aspektów procesu opracowywania, testowania i wdrażania kodu źródłowego Windows, omawiania istniejących oraz planowanych projektów z ekspertami Microsoft ds. bezpieczeństwa oraz ogólnego kontaktu z pracownikami firmy i dzielenia się z nimi swoimi spostrzeżeniami.
Program GSP stanowi integralną część działań firmy Microsoft, zmierzających do spełnienia specjalnych wymagań rządów na całym świecie w zakresie bezpieczeństwa. Zainaugurowana przez Microsoft w 2001 r. inicjatywa "Shared Source Initiative" wychodzi naprzeciw wieloletnim dążeniom do zwiększenia czytelności kodu źródłowego Windows. W 2002 r. firma poinformowała o rozpoczęciu programu Trustworthy Computing, który podczas pracy programistów nad systemem Microsoft Windows stawia bezpieczeństwo na pierwszym miejscu.
Więcej informacji na temat programu Government Security Program można znaleźć na stronie Microsoft PressPass pod adresem .
Przeczytaj także:
Cyberataki celują w Active Directory
oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl