Jakość paliwa w Polsce I-VI 2008
2008-08-14 13:48
Przeczytaj także: Jakość paliwa w Polsce 2007
Od 2007 roku IH bada także jakość sprzedawanego gazu skroplonego LPG. W trakcie kontroli prowadzonych od stycznia do czerwca 2008 roku nieprawidłowości stwierdzono w 4,66 proc. przypadków.
Ponadto w trakcie kontroli hurtowni paliw zakwestionowano jedną próbkę benzyny oraz dwie gazu LPG. Stwierdzono także zbyt wysoką zawartość siarki w jednej próbce lekkiego oleju opałowego – na 20 sprawdzanych.
Jak co roku Inspekcja Handlowa przeprowadziła także kontrole w punktach, na które napłynęły skargi i informacje od konsumentów oraz organów ścigania, a także tych, na których w latach ubiegłych ujawniono nieprawidłowości. Pobrano 1070 próbek benzyny i oleju napędowego oraz 198 próbek LPG. W przypadku benzyn bezołowiowych i ON wymagań jakościowych nie spełniało 5,79 proc. próbek – w zeszłym roku 5,54 proc. Zakwestionowano także 16,16 proc. próbek gazu ciekłego.
W okresie od stycznia do czerwca 2008 r. kontrola jakości lekkiego oleju opałowego objęła swoim zasięgiem osiem województw, w których skontrolowano 20 podmiotów oferujących ten rodzaj paliwa, pobierając do badań 20 próbek lekkiego oleju opałowego. W wyniku przeprowadzonych badań laboratoryjnych stwierdzono, że 1 próbka LOO, tj. 5 proc. zbadanych, nie spełniała wymagań jakościowych określonych w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z 4 stycznia 2007 roku. W kwestionowanej próbce stwierdzono zawartość siarki na poziomie 1900 mg/kg przy normie max. 1000 mg/kg.
W wyniku kontroli w pierwszej połowie 2008 roku przebadano łącznie 970 stacji sprzedających benzynę i olej napędowy oraz 541 gaz LPG. Do prokuratur skierowano 70 zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Dotychczas wszczęto dochodzenia w 36 przypadkach. Zgodnie z prawem za obrót paliwem złej jakości grozi kara grzywny w wysokości do 1 mln zł, a nawet kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
Inspekcja Handlowa wydała także 18 decyzji o wycofaniu z obrotu paliw, których jakość znacznie odbiegała od obowiązujących norm oraz powiadomiła o tym wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska.
Ponadto do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki przekazano informacje dotyczące 69 stacji paliw, gdzie stwierdzono naruszenie warunków udzielonych koncesji na obrót paliwami ciekłymi oraz przepisów ustawy prawo energetyczne. Wyniki kontroli zostały również przekazane odpowiednim służbom, m.in. policji, urzędom celnym oraz skarbowym.
Do pobrania:
Do pobrania:
Do pobrania:
Do pobrania:
Do pobrania:
Do pobrania:
1 2
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl