W roku szkolnym 2007/2008 funkcjonowało ogółem 16,9 tys. placówek wychowania przedszkolnego: 7,8 tys. przedszkoli i 9,1 tys. oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych. W stosunku do poprzedniego roku liczba placówek ogółem zmniejszyła się o 2,5%, w tym wzrosła nieco liczba przedszkoli przy jednoczesnym spadku liczby oddziałów przedszkolnych - podał Główny Urząd Statystyczny.
Przeczytaj także:
Polska szkoła w oczach Polaków. Co do poprawy?
Przedszkola stanowiły 46,4% opisywanych placówek i były w większości zlokalizowane w miastach (66,9%). Oddziały przedszkolne przy szkołach podstawowych przeważały na wsi (79,9%).
Placówki wychowania przedszkolnego w miastach i na wsi w roku szkolnym 2007/2008
Placówki wychowania przedszkolnego w miastach i na wsi w roku szkolnym 2007/2008
Kliknij, aby przejść do galerii (5)
Ten pierwszy etap kształcenia w systemie oświaty obejmuje dzieci w wieku 3-6 lat, przy czym oddziały przedszkolne przy szkołach podstawowych przeznaczone są głównie dla dzieci 6-letnich, dla których od roku 2004/2005 ustanowiono obowiązek odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego. Wychowaniem przedszkolnym objęto w rozważanym roku szkolnym 871,9 tys. dzieci, tj. o 9,3 tys. więcej niż w poprzednim roku, co stanowi wzrost o 1,1%. Nadal jednak w zajęciach uczestniczy tylko 59,4% dzieci w wieku 3-6 lat (w miastach - 75,2%, a na wsi - 39,0%). Można przypuszczać, że liczba dzieci korzystających z wychowania przedszkolnego będzie się zwiększać w związku z obserwowanym od czterech lat wzrostem liczby urodzeń, jak również zamierzeniami resortu edukacji dotyczącymi objęcia obowiązkowym wychowaniem przedszkolnym wszystkich dzieci 5-letnich.
Uczniowie w szkołach podstawowych i gimnazjalnych dla dzieci i młodzieży w miastach i na wsi w roku
Uczniowie w szkołach podstawowych i gimnazjalnych dla dzieci i młodzieży w miastach i na wsi w roku szkolnym 2007/2008 (bez szkół specjalnych)
Kliknij, aby przejść do galerii (5)
W systemie oświaty od kilku lat notowany jest spadek liczby uczniów w prawie wszystkich typach szkół (z wyjątkiem zasadniczych szkół zawodowych), wynikający ze zmniejszającej się populacji dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Jest to następstwo ostatniego niżu urodzeń trwającego od około połowy lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku do pierwszych lat obecnego stulecia.
Liczba szkół podstawowych w roku szkolnym 2007/2008 wyniosła 14,3 tys. i była o 1,2% niższa w stosunku do poprzedniego rozważanego okresu. Ogółem w szkołach podstawowych uczyło się 2,4 mln dzieci – liczba uczniów w tych szkołach zmniejszyła się o 4,4% w porównaniu z ubiegłym rokiem szkolnym. Warto zauważyć, że sygnalizowany projekt zmian w systemie edukacji przewidujący stopniowe włączanie (od 2009 r.) dzieci 6-letnich do obowiązkowego nauczania w szkołach podstawowych oraz nałożenie się w kolejnych latach efektu demograficznego w postaci wzrostu liczebności roczników dzieci rozpoczynających naukę na tym poziomie, może spowodować po 2010 r. zwiększenie zapotrzebowania na miejsca w pierwszych klasach szkół podstawowych.