eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyStrefa przygraniczna z Ukrainą: ochrona zdrowia 2007

Strefa przygraniczna z Ukrainą: ochrona zdrowia 2007

2008-08-29 13:10

Strefa przygraniczna z Ukrainą: ochrona zdrowia 2007

Ambulatoryjna opieka zdrowotna w polskiej strefie graniczącej z Ukrainą w 2007 r. © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W końcu 2007 r. w gminach województw podkarpackiego i lubelskiego wchodzących w skład strefy przygranicznej z Ukrainą, liczba zakładów ambulatoryjnej opieki zdrowotnej wyniosła 464, z tego 105 było publicznych, a 359 niepublicznych. Liczba prowadzonych praktyk lekarskich wyniosła 317, z tego 195 w miastach, a 122 na wsi. Natomiast liczba aptek wyniosła 352, z czego 349 było prywatne, a liczba punktów aptecznych wyniosła 63 - podał Główny Urząd Statystyczny.

Przeczytaj także: Ochrona zdrowia: propozycje KPP

Ambulatoryjna opieka zdrowotna

Dane obejmują podmioty, które podpisały kontrakty z NFZ lub zakładami opieki zdrowotnej; łącznie z praktykami lekarskimi przeprowadzającymi badania profilaktyczne w zakresie służby medycyny pracy.

W końcu 2007 roku w polskiej strefie przygranicznej w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej funkcjonowały 464 zakłady, co stanowiło prawie 27% wszystkich działających na terenie województw podkarpackiego i lubelskiego zakładów ambulatoryjnej opieki zdrowotnej. Z analizy rozmieszczenia wynika, że średnio w każdej gminie strefy przygranicznej usługi medyczne świadczyły 3 zakłady ambulatoryjnej opieki zdrowotnej.

Podstawową opiekę zdrowotną ludności świadczyły zarówno publiczne, jak i niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej, których liczba na omawianym obszarze wyniosła odpowiednio 105 i 359. Większą część przychodni, ośrodków zdrowia i poradni stanowiły zakłady ogólnodostępne – 96,3% ogólnej liczby zakładów, pozostałe 3,7% działały w zakresie służby medycyny pracy.

W ramach ambulatoryjnej opieki zdrowotnej obok zakładów opieki zdrowotnej funkcjonują indywidualne i grupowe praktyki lekarskie. W 2007 r. na terenie gmin wchodzących w skład polskiej strefy przygranicznej z Ukrainą działało 317 praktyk lekarskich (w tym 61,5% w miastach). Stanowiły one 27,7% wszystkich praktyk lekarskich funkcjonujących w województwach podkarpackim i lubelskim łącznie.

W ciągu 2007 r. na omawianym obszarze udzielono ogółem ponad 7 513 tys. porad, z tego prawie 6 706 tys. porad lekarskich (w tym specjalistycznych 28%) i 808 tys. stomatologicznych. W 2007 roku w polskiej strefie przygranicznej liczba udzielonych porad ogółem w przeliczeniu na 1 mieszkańca wyniosła 5,3 i była o 0,9 niższa niż w województwach podkarpackim i lubelskim łącznie.

Warto podkreślić, że w omawianej strefie przygranicznej oprócz przedstawionych zakładów opieki zdrowotnej funkcjonują również praktyki lekarskie, które nie mają podpisanego kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia lub zakładem opieki zdrowotnej, tj. działają wyłącznie w ramach środków niepublicznych.

fot. mat. prasowe

Ambulatoryjna opieka zdrowotna w polskiej strefie graniczącej z Ukrainą w 2007 r.

Ambulatoryjna opieka zdrowotna w polskiej strefie graniczącej z Ukrainą w 2007 r.

Apteki i punkty apteczne

Sieć placówek służby zdrowia uzupełniają apteki i punkty apteczne zaopatrujące ludność w leki i środki medyczne. W 2007 r. na terenie gmin wchodzących w skład polskiej strefy graniczącej z Ukrainą funkcjonowały 352 apteki (w tym 11 pełniło stałe dyżury nocne, natomiast okresowe – 119) oraz 63 punkty apteczne. Oznacza to, że w każdej gminie strefy przygranicznej funkcjonowały średnio 3 apteki i punkty apteczne. Zdecydowaną większość, ponad 99%, zarówno w strefie przygranicznej jak i w województwach podkarpackim i lubelskim łącznie stanowiły apteki, które były własnością prywatną.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: