Polskie budownictwo mieszkaniowe 2008
2008-08-28 13:34
Przeczytaj także: Analiza rynku nieruchomości
Trudne czasy deweloperów
W ciągu najbliższych dwóch lat deweloperzy w Polsce negatywnie odczują skutki boomu mieszkaniowego z okresu 2006-2007, kiedy to nawet co piąte mieszkanie sprzedawali inwestorom kupującym lokale z myślą o ich droższej odsprzedaży. Dodatkowo, rosnące koszty inwestycji oraz zastój w sprzedaży mieszkań mogą spowodować bankructwa źle zarządzanych firm deweloperskich. Zagrożenie to dotyczy głównie mniejszych deweloperów niedysponujących własnymi siłami wykonawczymi, o wysokim poziomie kosztów oraz o słabym zapleczu kapitałowym.
Według raportu PMR, pomimo spowolnienia w sektorze deweloperskim, przyszła sytuacja producentów materiałów budowlanych nie jest poważnie zagrożona dzięki dużemu udziałowi budownictwa indywidualnego. Podczas gdy na zachodzie Europy jest to już coraz rzadsza forma budowania, w Polsce stanowi ono niemal połowę rynku mieszkaniowego i będzie w dużym stopniu stabilizowało ten rynek jako całość.
Stabilizacja cenowa
Nadwyżka podaży nad popytem sprawi, że w najbliższych latach ceny większości mieszkań nadal będą spadały. Korekta cenowa potrwa przynajmniej do wakacji 2009 r. W całym 2008 r. ceny transakcyjne obniżą się średnio o ok. 10%. Z uwagi na fakt wysokich cen gruntów, robocizny, materiałów budowlanych, a także rosnącej inflacji, mało prawdopodobny jest jednak scenariusz gwałtownego spadku cen mieszkań, sięgającego ponad 20%, gdyż stanowiłoby to zagrożenie dla marż deweloperów. Obniżki takie mogą mieć miejsce jedynie przy sprzedaży pojedynczych lokali – mieszkań o złym rozkładzie lub ostatnich w danej inwestycji.
„Występujący w latach 2006-2007 boom na rynku nowych mieszkań okazał się być silniejszy niż krótkookresowe moce produkcyjne polskiego sektora budowlanego, czego skutkiem była niemożność zaspokojenia wysokiego popytu, a w konsekwencji – rosnące ceny mieszkań, materiałów budowlanych, a także usług wykonawczych. Najbliższe lata w budownictwie mieszkaniowym pod względem cenowym będą już dużo spokojniejsze” - uważa Bartłomiej Sosna.
![Co czeka rynek nieruchomości w 2024 roku? [© doidam10 - Fotolia.com] Co czeka rynek nieruchomości w 2024 roku?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/rynek-mieszkaniowy/Co-czeka-rynek-nieruchomosci-w-2024-roku-257023-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl