eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyTelewizja HD: FreeSat wzorem dla TVP

Telewizja HD: FreeSat wzorem dla TVP

2008-09-07 00:39

Telewizja HD: FreeSat wzorem dla TVP

Ile godzin muszą pracować widzowie, by zapłacić abonament (płaca średnia)? © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Przykład BBC, w zakresie udanej cyfryzacji nadawcy publicznego, powinien być stawiany za wzór, lecz możliwy do osiągnięcia także dla Polski. FreeSat jest platformą nie tylko telewizji i radia cyfrowego, lecz także programów HD, serwisów interaktywnych, dostępnych bez opłaty, bez umów i finansowanych jedynie z wpływów abonamentowych - wynika z raportu Instytutu Globalizacji.

Przeczytaj także: Platforma cyfrowa TVP zakodowana

Brytyjska satelitarna platforma cyfrowa FreeSat

Według firmy badawczej Screen Digest w 2012 roku w krajach rozwiniętych od 75 do 100 proc. gospodarstw domowych będzie gotowych do zaakceptowania telewizji o wysokiej rozdzielczości obrazu HD, a na całym świecie technologia ta będzie wykorzystywana w około 500 milionach (czyli 45 proc. ogółu) odbiorników.

Według raportu Instytutu Globalizacji w Stanach Zjednoczonych, Europie Zachodniej, Azji i Australii ma w tym czasie zaistnieć nawet kilkaset kanałów telewizji cyfrowej wysokiej rozdzielczości (ang. high-definition – HD). Telewizja HD niezwykle dynamicznie rozwija się USA. W Europie Stany Zjednoczone doganiane są wyłącznie przez Wielką Brytanię. Na Starym Kontynencie poza Zjednoczonym Królestwem przez najbliższych kilka lat obrazem o wysokiej rozdzielczości HD będą mogli cieszyć się praktycznie wyłącznie subskrybenci płatnych kanałów satelitarnych.

Instytut Globalizacji nie dziwi się więc, że coraz większa rzesza nadawców wychodzi naprzeciw oczekiwaniom odbiorów i stara się zapewnić telewidzom nowoczesną telewizją cyfrową. Do misji brytyjskiego nadawcy publicznego BBC, oprócz dostarczania informacji i rozrywki, dołączyło ostatnio oferowanie wysokiej jakości obrazu telewizyjnego za pomocą platformy FreeSat.

FreeSat to nieodpłatna satelitarna platforma cyfrowa, która jest uzupełnieniem istniejącej, także darmowej, naziemnej platformy cyfrowej FreeView.

Platforma FreeSat, którą utworzyła telewizja BBC we współpracy z firmą ITV, powstała w celu rozpowszechnienia bezpłatnej telewizji cyfrowej na terenie całej Wielkiej Brytanii, ponieważ oferta naziemnej FreeView nie dociera do każdego zakątka kraju. Platforma FreeView dostępna jest tylko dla około 73 proc. populacji Wielkiej Brytanii. Dlatego platforma FreeSat skierowana jest przede wszystkim do brytyjskich widzów, którzy nie posiadają naziemnej telewizji cyfrowej FreeView.

Współwłaścicielem platformy FreeView jest firma BSkyB (British Sky Broadcasting), która posiada także płatną cyfrową platformę satelitarną Sky Digital. Sky Digital ma obecnie około 8,3 mln abonentów, z których telewizję Sky HD odbiera około 465 tys. Do końca marca 2008 roku (przed startem FreeSat) darmowe serwisy satelitarne odbierane były w około 720 tys. brytyjskich gospodarstw domowych.

Podstawowym założeniem uruchomienia przez BBC platformy FreeSat było zapewnienie powszechnego dostępu do sygnału cyfrowego (w tym telewizji HD) abonentom stacji, bez dodatkowych opłat, umów i licencji. W sytuacji, gdy ponad 2 mln Brytyjczyków zamierza w ciągu najbliższego roku kupić nowy telewizor, a 80 proc. z 24 odbiorników analogowych zostanie wkrótce zastąpionych telewizorami cyfrowymi, własna platforma cyfrowa jawiła się dla BBC jako szansa na umocnienie pozycji rynkowej i zwiększenie siły przekazu na rynku lokalnym i międzynarodowym. Jako siłę napędzającą nowej platformy, uznano stałe zwiększanie oferty programów high definition.

Zdaniem Instytutu Globalizacji, mimo że projekt znajduje się w początkowej fazie rozwoju, można już mówić o sukcesie platformy w Wielkiej Brytanii. Przechodzenie z nadawania analogowego na cyfrowe na Wyspach przebiega zgodnie z planem i powinno służyć za wzór dla innych krajów, takich jak Polska, które zmagają się z wyzwaniami cyfryzacji.

 

1 2 3

następna

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: