Tydzień 36/2008 (01-07.09.2008)
2008-09-06 22:56
Przeczytaj także: Tydzień 35/2008 (25-31.08.2008)
- Według Eurostat-u wzrost unijnego PKB w II kw. 2008 roku wyniósł 1,6% r/r, a w strefie euro wyniósł on 1,4% (w I kw. 2008 roku wzrost gospodarczy wyniósł 2,3% r/r w całej UE, natomiast w strefie euro – 2,1%). Jednak w ujęciu kwartalnym w II kwartale tego roku spadek PKB w całej Unii wyniósł 0,1%, a w strefie euro nastąpił spadek o 0,2%.
- Mimo konfliktu w Gruzji, Unia Europejska w dalszym ciagu popiera starania Rosji o wejście do WTO.
- Średnie ceny żywności w Wielkiej Brytanii wzrosły w 2008 roku ponad 8% i w ocenie analityków należy się spodziewać kolejnych podwyżek. Przeprowadzona na zlecenie BBC analiza cen 13 grup towarów w najpopularniejszych supermarketach wskazuje na gwałtowny wzrost cen żywności i podstawowych artykułów pierwszej potrzeby. Ceny niektórych artykułów spożywczych takich jak ryż, makaron, kurczaki i szynka wzrosły nawet ponad 40%. Mięso i ryby podrożały o 23%, warzywa i owoce o 15%, pieczywo o 6%.
- Produkt Krajowy Brutto Szwajcarii wzrósł w II kwartale 2008 roku o 0,4% kw/kw (w I kw. o 0,3%) i o 2,3% r/r.(w I kw. wzrost o 3%). Ceny konsumpcyjne w Szwajcarii wzrosły w sierpniu o 2,9% r/r (ale spadły o 0,3% m/m), po wzroście w lipcu o 3,1% (chociaż spadły o 0,4% m/m). Nie przewiduje się, by bank centralny podwyższył stopy procentowe (obecnie benchmark wynosi 2,75%).
- PKB Szwecji wzrósł w II kw. 2008 r. o 0,7%, wobec wzrostu o 2,1% w I kw. Stopa bezrobocia wzrosła w lipcu br. do 5,8 proc. z 5,4 proc. w lipcu 2007.
- Dania wychodzi z recesji. W II kw. duńska gospodarka wzrosła o 1,2% (w I kw. PKB spadło o 0,7%, a w IV kw. spadek wyniósł 0,2%). W 2007 PKB Danii wzrósł o 1,7 % r/r. Rząd Daniii obniżył w ub. tygodniu swoje prognozy wzrostu PKB na ten rok do 1,1% z 1,2%, a na 2009 do 0,5% z 0,7%.
- Rosyjski rząd zdecydował o zamrożeniu szeregu umów, które miały stworzyć warunki do wejścia Rosji do WTO. Wynika to ze sprzeciwu Gruzji (przyjęcie kraju do WTO wymaga zgody wszystkich członków tej organizacji). Jedynym krajem, który nie zgadzał się na to, była Gruzja. Jeśli Rosja będzie członkiem WTO, to nie będzie mogła samowolnie stosować embarga na produkty importowane z innych krajów (robiłai to kilkakrotnie - m.in. w przypadku polskiego mięsa i produktów roślinnych).
- Grecki parlament ratufikował umowę z Rosją o wspólnej budowie rosyjsko-włoskiego gazociągu South Streem. Pod koniec lipca umowę z Rosją o budowie South Stream ratyfikował także parlament Bułgarii. Przewiduje się, że we wrześniu umowa zostanie ratyfikowana także przez parlament Serbii.
- PKB Węgier wzrósł w II kw. 2008 roku o 2% r/r, po wzroście w I kwartale o 1,7%. To największy wzrost od I kwartału 2007.
- Według MF w tym roku w Irlandii deficyt budżetowy przekroczy dopuszczalny dla państw strefy euro poziom 3% PKB.
- Według urzędu statystycznego stopa bezrobocia na Litwie spadła w II kw. 2008 do 4,5% z 4,9% w I kw.
- Według urzęd statystycznego inflacja r/r w Estonii spadła w sierpniu 2008 roku do 11% z 11,1% w lipcu.
- Według urzędu statystycznego Ukrainy inflacja w tym kraju spadła w ub. miesiącu do 26% r/r z 26,8% w lipcu.
- Białoruś zaproponowała rosyjskiej państwowej spółce Transnieft, która jest operatorem wszystkich rurociągów naftowych w Rosji, udział w prywatyzacji dwóch firm zarządzających białoruskim odcinkiem ropociągu "Przyjaźń". Rurociagiem tym transportowana jest ropa do Polski i Niemiec.
- Rosja poinformowała o rozpoczęciu budowy BTS-2, czyli drugiej część Bałtyckiego Systemu Rurociągowego (BTS). Grozi to zmniejszeniem roli ropociągu „Przyjaźń” (płynie nim rocznie 80 mln ton). Szacuje się, że na przekierowaniu przez Rosję połowy tej ropy do rurociągu BTS-2 stracą na tranzycie Białoruś i Polska. BTS-2 ma mieć długość 1016 km, i ma prowadzić z Unieczy w obwodzie briańskim, gdzie przy granicy z Białorusią i Ukrainą znajduje się rozgałęzienie ropociągu "Przyjaźń", do portu Ust-Ługa w Zatoce Fińskiej, 110 km na południowy zachód od Petersburga. Koszt szacuje sie na 3,8 mld USD, budowa ma trwać 1,5 roku, a zdolności transportowe szacuje sie na 38 mln ton rocznie. Rosyjskie koncerny planują do 2015 roku zwiększenie wydobycia ropy o ponad 67 mln ton.
- Rosja i Uzbekistan uzgodniły budowę nowego gazociągu, który będzie zapewniał transport surowca z Uzbekistanu i Turkmenistanu. Uzgodniono tez ceny surowców. Nowy gazociąg będzie mógł przesyłać 26 do 30 mld m sześc. surowca.
Komentarz do wydarzeń gospodarczych
ROSJA NIE ZWALNIA TEMPA PO GRUZIŃSKIM KONFLIKCIE
Prezydenci Rosji i Turkmenii podpisali umowę o współpracy gospodarczej i handlowej. Wynika z niej, że Turkmenistan traktuje Rosję jako partnera strategicznego. Potwierdzono że Gazprom będzie odbierał z Turkmenustanu 50 mld m³ turkmeńskiego gazu rocznie i potem z zyskiem będzie odsprzedawał surowiec Ukrainie i Europie Zachodniej. Jeszcze niedawno Bruksela głosiła sukces, bo otrzymała obietnicę, że Turkmenistan od przyszłego roku zarezerwuje dla Europy 10 mld m³ tego surowca (tyle, ile rocznie importuje Polska) i miał on płynąć do Europy poza Rosją, połączeniami przez Azerbejdżan, Gruzję i Turcję.
W czasie tych rozmów rozważano też budowę nowego połączenia, aby przez Morze Kaspijskie połączyć Turkmenistan z Azerbejdżanem. W odpowiedzi Rosja zaproponowała Turkmenistanowi i Kazachstanowi budowę nowego gazociągu do Rosji, dookoła Morza Kaspijskiego. Turkmenistan początkowo zgodził się dostarczać tym rurociągiem do 20 mld m³ gazu. W ostatnich rozmowach i w cytowanej na wstępie umowie Turkmenistan zgodził się zwiększyć przepustowość nowej rury do Rosji do 30 mld m³. Warto tez dodać, że w gorących dniach po konflikcie gruzińskim Rosja i Uzbekistan uzgodniły budowę nowego gazociągu, który będzie zapewniał transport surowca z Uzbekistanu i Turkmenistanu. Uzgodniono tez ceny surowców. Nowy gazociąg będzie mógł przesyłać 26 do 30 mld m sześc. surowca.
Omawiając gorący temat surowców energetycznych nie można też pominąć faktu w ostatnich dniach podczas wizyty prezydenta Chin Hu Jintao Turkmenistan zobowiązał się też zwiększyć dostawy gazu do Chin z 30 do 40 mld m sześc. rocznie i popłynie on nowym rurociągiem już w przyszłym roku. Jest to kolejny etap współpracy z chińskim koncernem CNPC, który ma już koncesję na eksploatację złóż gazu w Turkmenistanie. Przyszłoroczne wydobycie pokryje potrzeby własne Turkmenistanu i kontrakty z Chinami i z Rosją. Niestety nie będzie szans na realizację europejskich nadziei...
W uzupełnieniu dodam, że fiaskiem zakończyła się też wizyta wiceprezydenta USA w Azerbejdżanie, który potwierdził swoje interesy z Rosją, oraz odciął się od amerykańskiej koncepcji rurociągu Nabucco, który miał ominąć terytorium Rosji...
Przeczytaj także:
Europa: wydarzenia tygodnia 49/2019
oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy