eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyBanki europejskie: sposób na kryzys

Banki europejskie: sposób na kryzys

2008-09-15 13:51

W następstwie ekonomicznych i demograficznych zmian, 82% europejskich bankowców czuje, że zewnętrzne czynniki, takie jak kryzys kredytowy coraz bardziej determinują przyszłość sektora bankowego, bardziej niż wewnętrzne zmiany, które sami mogą wprowadzać. Wnioski te pochodzą z najnowszych badań przeprowadzonych przez firmę Novametrie na zlecenie SAP AG (Systems Applications and Products in Data Processing).

Przeczytaj także: Banki w Europie potrzebują dokapitalizowania

Jak podkreśla jeden z ankietowanych: „Nie wiele możemy na to poradzić. Kryzys ograniczy aktywność kredytową, ograniczy rozwój i relacje z klientem.”

Pozostałe wyniki ankiety:
  • Połowa całej kadry kierowniczej banków jest przekonana, że kryzys kredytowy jest częścią długoterminowej przemiany w sektorze bankowym.
  • Ponad 70% ankietowanych określiło rosnące wyrafinowanie klientów, toczące się przemiany na rynkach finansowych, a także globalizację i presję konkurencji jako zewnętrzny motor napędowy zmian w sektorze bankowym.
  • 19% respondentów określiło wykorzystanie technologii informacyjnych (IT) jako przyczynę sukcesu, nawet pomimo faktu, że wiele współczesnych banków posiada przestarzałą, drogą i nieelastyczną infrastrukturę IT. Ograniczony nacisk na inwestycje w systemy Business Intelligence wskazuje, że banki nie wykorzystują w pełni dostępnych im technologii by zwiększyć troskę o klienta i traktować to jako element stwarzający nowe możliwości biznesowe.
  • Banki są świadome konieczności dostosowania się do potrzeb; ponad 85% ankietowanych wymieniło kanały dystrybucyjne i relacje z klientem jako kluczowe inwestycje.
  • Kompetencje zarządzających zostały uznane za najważniejszą, wewnętrzną przyczynę sukcesu przez 41% ankietowanych bankierów.
„Ogólne wrażenia jakie pozostawia to badanie są takie, że banki nie kierują swoją przyszłościa,” powiedział jeden z obserwatorów sektora bankowego Arnoud De Meyer, director of the Judge Business School at Cambridge University. „Banki uważają się za ofiary kryzysu i przystają na obecny stan rzeczy, który decyduje o tym dokąd pójdą, a nie wyobrażają sobie siebie w perspektywie następnych 10 - 20 lat. Przyszłość sektora bankowego pozostanie w rozsypce jeśli banki będą tańczyć tak jak im zagra rzeczywistość.”

 

1 2

następna

Inflacja VIII 2008

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: